Gündem gerek Ulusalda gerekse şehrimizde o kadar hızla değişiyor ki nerden başlayalım açıkçası bilemedim. Köşe yazmak ise dışardan gözüktüğü kadar kolay olmadığını da ayrıca tecrübe etmiş olduk. Tabii yıllarını bu mesleğe vermiş değerli gazeteci ve köşe yazarları gibi olmamız mümkün değil ama yine de dilimizin döndüğünce sizlerle bu köşede birlikte olacağız.

Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Milletvekili Nebi Hatipoğlu partisinden istifa ederek AK Parti’ye katılım sağladı. Cumhur İttifakı kanadında memnuniyetle karşılanan bu durum Millet İttifakı kanadın da ise sert eleştiriler ile karşılandı. Ben Nebi Beye büyük haksızlık yapıldığını ve bu sert eleştirileri hak etmediğini düşünenlerdenim.  Neden mi?

·         Seçimlerde İYİ Parti 44 vekil çıkarıyor. Bu vekiller ile ilk toplantısında Nebi Bey AK Parti ve MHP ile Yerel seçimlerde ittifak yapılması noktasında teklif de bulunuyor. Ancak partinin içerisinde ve anladığım kadarıyla ciddi söz sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan “Senin gibi çok vekil gördük kapı orada gidebilirsin” çıkışında bulunuyor. Bizzat şahsi sosyal medya hesabında bu şekilde yazdığı için sizlere aktarıyorum. Düşünün 44 vekiliniz var ve siz ilk toplantıda farklı bir görüş beyan eden vekillerinize kapı gösterme cüretinde bulunuyorsunuz. Buda İYİ Partide diyalog kanallarının tamamen kapalı olduğunun en büyük göstergelerinde birisi…

·         Diğer bir farklı bakış açısı da; Siyaset yapanlar iyi bilirler ki Genel Merkez tarafından aktarılan bilgi ve talimatlar doğrultusunda yeri gelir söylem ve çalışma yapılır ona göre saha çalışmalarına yön verilir. Geçtiğimiz günlerde yine bir haber düştü ki aynen şöyle:
“Eski Avrasya Araştırma Başkanı Özkiraz, İYİ Parti'nin anketlerde Kılıçdaroğlu'nu kazanamayacak, kendilerini ise ana muhalefet partisi olarak göstermesi karşılığında para teklifinde bulunduğunu iddia etti." Düşünün Genel Merkezinizden size böyle bir bilgi paylaşılıyor ancak seçim sonunda görüyorsunuz ki kağıt ve masa üzerinde olan tüm varsayımlar yerle yeksan…

Bununla biter mi bitmez;

·         Bu seferde Parti Genel Başkan Yardımcısı tarafından kayıp para mevzusu gündeme bomba gibi düşüyor. Uzun uzun yazmaya gerek yok herhalde herkesin bir şekilde haberdar olduğunu düşünüyorum.

·         Tabi yukarıda anlattıklarım Partinin genel merkezinde yaşanan olaylar. Birde şehirde yaşananlara bakacak olursak; Partinin Genel Seçimlerde 3. Sıra Milletvekili Adayı Melih AYDIN Genel Başkanları tarafından Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak ilan ediliyor bununla da kalmıyor Eski İl Başkanı Sn. EDİZGİL Odunpazarı Adayı olarak ilan ediliyor. Buraya kadar normal gözüken ancak kapalı kapılar ardında tartışmalar ve tepkiye konu olan olay ise; hiçbir istişare, kamuoyu yoklaması yapılmadan aday belirlemesi sanırım sadece Nebi Beyi değil teşkilatların büyük bir bölümünün de tepkisine neden oluyor..

Yukarıda olabildiğince özet anlatmak istediğim konulardan sadece bir kaçı bile yol yürüdüğünüz, gönül verdiğiniz görüşten yollarınızı ayırmak için yeter de artar bile. Birde istifa sonrası İYİ Partililer tarafından alınan oylar ile ilgili sert açıklamalara şahit olduk. Buna da değinecek olursak; Türkiye genelinde İYİ Parti %9.75 oy oranına sahip iken şehrimiz de bu oran 13.81 oldu.  Partisinin Türkiye ortalamasından %4 oranında daha yüksek aldı. Tabi bunu parti içinde herkes kendine pay biçmeye çalıştı ancak bir gerçek var ki bana göre Nebi Beyin seçim çalışmaları ve sonrasında Eskişehirspor’a sahip çıkmasıdır. Siyaset yaptığım dönemlerde de Eskişehirspor’a destek veren, yanında duran, proje üreten kim olursa olsun her daim bir adım önde başlayacağını iddia ederdim ancak o dönem kendini siyaset uzmanı görenler aynı düşüncede olmadıklarını, Eskişehirspor’un siyasete yansımasının olmayacağını iddia ederlerdi. 2023 seçimlerinin Eskişehir sonuçları o uzmanlara kapak olmuştur.

Kalın sağlıcakla…