Komşuda kahreden olay: 2 katlı evde çıkan yangında 9 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti Komşuda kahreden olay: 2 katlı evde çıkan yangında 9 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Eskişehir Filistin ile Dayanışma Platformu tarafından Hamamyolu Caddesi’nde bulunan Yediler Parkı’nda basın açıklaması yapıldı. İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto eden Platform üyeleri, “Nehirden denize özgür Filistin”, “İsrail’le ticaret Filistin’e ihanet” sloganları attı.

“ÜZERİNİZDEKİ BASKI DİNMEYECEK”

Eskişehir Filistin ile Dayanışma Platformu adına basın açıklamasını okuyan Cevat Aydemir konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Sekiz aydır süren soykırım Rafah saldırısının başlamasıyla şiddetini artırarak devam ediyor. Rafah kapısına sıkışan ve gidecek yerleri kalmayan bir buçuk milyon Filistinli sivil, dünyanın gözleri önünde bombalanıyor, katlediliyor, soykırıma uğruyor. 15 Mayıs'ta yıl dönümü olacak Nakbe gününde Filistin halkını yeni felaketler bekliyor. Ve bu kez bu felaketleri gözlerimizin önünde canlı olarak izliyoruz. Buna sessiz kalmak, gözlerimiz önünde gerçekleşen soykırımı görmezden gelmek vicdan sahibi insanların kaldıracağı bir yük değildir. Bu yüzden Amerika'dan Avrupa'ya bütün halklar gerek üniversitelerde gerek kent meydanlarında Filistin halkıyla dayanışmaya, bütün baskılara ve işkencelere rağmen direnişi desteklemeye devam ediyor. AKP iktidarı ise önce reddettiği, sonra kısıtladığı İsrail ile ticareti, bedel ödemeyi göze alan insanların azimli mücadelesiyle yedi aylık suç ortaklığının ardından sonlandırma kararı aldı. Göstermelik kararlarınız bizleri susturmaya yetmeyecek. Ticari, siyasi, diplomatik ve askeri tüm ilişkileri kesene, İsrail'e gerçek bir ambargo uygulayana kadar haykıracağız. AKP iktidarı ve sermayedarları, bilin ki; ‘Nehirden Denize Özgür Filistin’ kurulana, Siyonist, soykırımcı İsrail rejimi yenilene kadar mücadele bitmeyecek ve üzerinizdeki baskı dinmeyecek.”

Kaynak: Meltem Karakaş