Büyük bir emekle üretiliyor: “Benim işlerimden sadece 1 tane var”

Tasarımcılar, uzun yıllar ve yoğun çabalar sonucu ortaya çıkarttıkları ürünlerinin fabrikasyon ürünlerle karşılaştırılmasından dert yanıyor. 

Eskişehir 12.07.2018, 10:38
Büyük bir emekle üretiliyor: “Benim işlerimden sadece 1 tane var”
banner11

Makineleşmeyle birlikte kişiselleşmekten çıkan standart ürünlerin yanı sıra tasarım ürünler kişiye özel ve nadide olarak üretiliyor. Gelişen teknolojinin sonucunda tek tip olarak piyasaya sürülen ucuz ve ulaşımı kolay ürünler el emeği ve kişiye özel ürünleri ikinci planda bırakıyor. Tasarımcılar, büyük bir emek ve yetenekle meydana getirdikleri tasarımların fiyatlarını yüksek bulan vatandaşların, emeklerini makine çıkışlı ürünlerle kıyaslamalarından şikayetçi. 

Eskişehir’de yaşayan 29 yaşındaki Beyza Çolakoğlu, fabrikasyon ürünlerin yerine özgün tasarımlar ortaya çıkartmanın bir araştırma sürecinden geçmesi gerektiğini dile getirdi. Piyasa ürünlerinin hızlı ve ucuz meydana geliyor olmasını neden göstererek butik üretimin insanlar tarafından pahalı bulunmasından şikayetçi olan Çolakoğlu, “İnsanlar doğal olarak tüketmeye alışıklar ve bunu en hızlı, en çabuk nasıl yapıyorlar? Ucuz yollara kaçarak yapıyorlar. Ama değerli bir şeyi ucuza almanız mümkün değil. Mesela ben şu anda polimer kil ile çalışıyorum. Müşterilerim bana geliyor ve, 'Bu kil, yani neden bu kadar pahalı?' diyor. Açıklamaya çalışarak, 'Bunu bir metal şekilde alsaydınız, metal alsaydınız, altın alsaydınız, gümüş alsaydınız bunun fiyatı bundan bir 5 kat daha fazla olacaktı. Kil olabilir. Malzemesi çok dayanıklı olmayabilir. Ama bu özel tasarım, butik bir ürün ve bunun içinde senin emeğin var, içine kattığın duygun var" diyorum” dedi. 

“İnsanların emekten haberleri yok" 
El işçiliği ürünlerde emeğin geri planda tutulmasından yakınan Resim Öğretmenliği bölümü mezunu Beyza Çolakoğlu, ortaya bir ürün çıkarana kadar tasarımcının çok fazla aşamadan geçtiğini belirtti. Çolakoğlu, “İnsanlar ben bu ürüne neden bu kadar para veriyorum diye aradığında, hani bunu size sormadığında kendi kafasında bir yargı oluşturuyor. İşte “keyfi fiyat yükseltiyorlar” gibi bir yargı oluşturuyorlar. O şekilde gerçekten yapanlar da var, yok değil. Ama bu ürünlerin bir emek kısmı var. Bu emeğin öncesinde insanın bir kendini geliştirme kısmı var. Başlangıç aşamasında önce kendimizi geliştiriyoruz. Kendimizi geliştirdikten sonra malzeme araştırması oluyor. Bu malzemelerin de bize bir maliyeti oluyor” sözleriyle yapılan işte çabanın önemini vurguladı. 

“Benim işlerimden sadece 1 tane var ama kişiye özel değil” 
Yıllar süren çalışmalarının ardından kendine ait bir marka kuran ve satışlarını sosyal medya üzerinden gerçekleştiren tasarımcı Beyza Çolakoğlu, bir tasarım için önce fikrin daha sonra da yaratıcılığın gerektiğini söyledi. Çolakoğlu, “Bunun için bir zaman harcıyoruz. Ve yaptığımız işler genelde 1 tane oluyor. Yani pahalı olmasının asıl sebebi de bu süreçler ve bu süreçlerle beraber aynı zamanda sadece tek bir insanda olması. Kişiye özel kavramı biraz daha farklı. Kişiye özel, yaptığınız kişiye özel olması. Benim yapmış olduğum işlerden sadece 1 tane var ama kişiye özel değil” diyerek tasarımların nadide ve özgün olması gerektiğine değindi. 

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@