Forbes açıkladı! Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri listesinde Eskişehir bakın kaçıncı sırada Forbes açıkladı! Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri listesinde Eskişehir bakın kaçıncı sırada

Eskişehir Bilecik Tabipler Odası 1 Mayıs kutlamaları için yürüdü. Tabip odasının üyeleri hep bir ağızdan 1 Mayıs mesajı verdi.

Eskişehir Bileceik Tabip Odası sosyal medya hesaplarından paylaşılan mesajda,"Sağlık hakkı, yaşam hakkı, insanca yaşama hakkı için alandanydık. 1 Mayıs Kutlu Olsun." ifadelerine yer verildi.

Dünden Bugüne Türkiye’de 1 Mayıs

Emekçi bayramı, Türkiye’de ilk kez 1908-1912 arasında bazı kentlerde kutlandı. 1921’de işgal altındaki İstanbul’da, yasaklamalara karşın Şirket-i Hayriye, tersane ve tramvay işçileri büyük gösteriler yaptılar. 1922’de sosyalist partiler, dernekler ve birlikler Pangaltı-Kağıthane arasında bir yürüyüş ve Kağıthane’de miting düzenlediler. Ayrıca Ankara, İzmir, İzmit ve Adapazarı’nda da kutlamalar yapıldı. Resmen ilk kez 1923’te, 1 Mayıs, İstanbul’da Umum Amele Birliği ile Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası’nın öncülük ettiği İşçi Teşkilatları Heyet-i Müttehidesi’nin düzenlediği iki ayrı törenle kutlandı. 1925’te törenler yasaklandı, 1 Mayıs bildirisinden dolayı ağır hapis cezaları verildi. Aynı yıl çıkartılan bir yasayla 1 Mayıs günü “Bahar ve Çiçek Bayramı” ilan edildi. Mayıs 1935’te çıkarılan yasayla Bahar Bayramı resmi tatiller arasında yer aldı.

Editör: Buse Sıla Senemcan