AK Partili Kepez’den TÜGVA açıklaması: “TÜGVA’nın kimliğinden dolayı sıkıntı oluyor” AK Partili Kepez’den TÜGVA açıklaması: “TÜGVA’nın kimliğinden dolayı sıkıntı oluyor”

Odunpazarı Belediyesi Mayıs ayı 10’uncu birleşim 1’inci oturum meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Odunpazarı Belediyesi’nin 2023 yılı mali yılı bütçe kesin hesabı ve taşınır kesin hesabı görüşüldü. Kesin hesaba ve taşınır kesin hesaba karşı oy veren ve gerekçelerini açıklayan AK Partili meclis üyelerine yanıt veren Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, enflasyon ve hayat pahalılığı vurgusu yaptı.

“YÖNETEMEDİĞİNİZ ANLAŞILDI”

Kazım Kurt’un konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“2022 yılından 2023 yılının bütçesini yaptığımız zaman gerçekten bize hayali bütçe dedi arkadaşlarımız. Ne yazık ki bunun hayali olmadığı ve bizim tahminlerimizin doğru olduğu ortaya çıktı. Ama sizin gerçekten hala aynı şeyleri söylediğiniz de ortaya çıktı. 2022’de eleştirileriniz bazen saptınız. 2023 dediniz 2024 diyeceğinize. Bu mantaliteyi değiştirmeniz lazım. Özellikle bir yerel seçim geçirdikten sonra bir daha bakmanız lazım. Biz nerede hata yapıyoruz ki bu sonucu gördük diye. Kütahya Belediyesi, Afyon Belediyesi gördük. Yönetemediğiniz anlaşıldı. Orada insanlar yönetimleri değiştirdiler.

“HÜKÜMETİMİZ SAĞ OLSUN SÜREKLİ ARTIRIYOR”

2022’ye göre 2023’ü değerlendirirken 2024’te değerlendirdiğinizi unutmamanız lazım. 2024’te nereye gelmişiz? 2022’de enflasyon neymiş? 2023’te ne olmuş? 2024’te ne olacak ona ayrıca bakacağız. Ama mazot 6,5 liradan 22,5 liraya çıkmış 2023’te. Siz diyorsunuz ki mazot fiyatları çok fazla. Elbette fazla olacak. Çünkü hükümetimiz sağ olsun sürekli artırıyor. Paranın satın alma gücünü düzenleyemediğiniz sürece bu rakamlar hep artacaktır. Enflasyon yüzde 120’nin üzerindeydi 2023’te. Şimdi siz bize diyorsunuz ki, bazı kalemlerde yüzde 70 artış var. Artacak.

“SOSYAL YARDIMLAR DURUP DURURKEN ARTMADI”

6 Şubat’ta bir deprem oldu. Olağanüstü bir çalışma içerisine girdik. Sosyal yardımlar onun için arttı. Durup dururken artmadı. Şubat ayından itibaren o deprem bölgesine çok ciddi katkılar sunduk. Personel gönderdik, yardım gönderdik, malzeme, nakit gönderdik. Malatya’da konteyner kenti kurduk. Bunların giderlerini karşıladık. Bunlar bütçeyi zorunlu olarak artıracak. Mayıs ayında bir cumhurbaşkanlığı seçimi oldu. Seçimden önce seçimi kazanmak için ne gerekiyorsa yapan iktidar EYT’yi çıkardı. Asgari ücreti artırdı, memurlara çok ciddi zamlar verdi. Biz bunları nereden ödeyeceğiz? Bu giderlerimiz o yüzden arttı. Bu eleştirileri insaf ölçüsünde değerlendirmek lazım.

“BORÇLANMAMAK SURETİYLE BİLE 200 LİRA TASARRUF ETMİŞİZ”

Yüzde 120’nin üzerinde enflasyonla yarıştığımız bir ülkede elbette giderlerimiz artacak. 2022 yılında 2023’te 200 milyon lira borçlanırız demişiz. Borçlanmamışız. Bunun değerlendirilmesi, taktir edilmesi lazım. Tasarruf böyle olur. Borçlanmamak suretiyle bile 200 lira tasarruf etmişiz.

“ODUNPAZARI BELEDİYESİ’NİN BORCU 394 MİLYON LİRA”

Odunpazarı Belediyesi’nin şu anki borcu 394 milyon lira. Bu net bir biçimde bizim takibimizde. Biz bunu büyük bir bölümünü yapılandırmışız. 50 ay, 100 ay gibi bir periyoda yaymışız. Acil piyasa boyumuz yani cari borcumuz günü kurtartan bir aşamadadır. Hiçbir alacaklımız bizi sık boğaz etmemektedir. Verilen sürelerde tıkır tıkır ödemeler gerçekleşmektedir.

CİDDİ YATIRIMLAR YAPTIĞIMIZ İÇİN BORÇLANDIK

Borçlanma ezbere yapılan bir borçlanma değildir. Karşılığı olan borçlardır. Ciddi yatırmalar yaptık. 2024 yılında Odunpazarı Belediyesi isterse 1 milyar 283 milyon lira borçlanacak kapasitededir. Bütçemizin yarısı kadar borçlanabiliriz. Ama biz borçlanmayız. Ödediğimiz faiz arttı. Şu piyasada resmi faiz yüzde 60. Biz bunlara dikkat ediyoruz.

“ODUNPAZARI BELEDİYESİ’NDEN DAHA ÇOK TASARRUF EDEN KURUM YOKTUR”

Odunpazarı Belediyesi’nden daha çok tasarruf eden bir kurum yoktur. Her konuda dikkatli olmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaları yapan tüm personel arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Odunpazarı Belediyesi oldukça başarılı gözüküyor. AK Partili belediyeler vergiyi ödemiyor. Sigorta primini ödemiyor. 6 ay sonra bir af çıkıyor. Kurtuluyor. Biz de öyle yapıyoruz. Dolayısıyla bu sistemi değiştirmediğimiz sürede devletin SGK’sı da vergi dairesi de belediyelerden bir şey alamaz. Bunu oturup yasal bir biçimde düzene sokmamız lazım.

“VATANDAŞIN DURUMU İYİ OLSA BELEDİYESİNE VERGİSİNİ ÖDER”

Biz derin yoksulluğun olduğu bir ülkede, insanların zor şartlar altında geçindiğin bir ülkede sosyal yardımlardaki artışın eleştirilmesi doğru bir şey değildir. Biz sosyal belediyecilik yapmayı taahhüt etmişiz. Sosyal belediyecilik bunu gerektirir. Biz vergileri toplayamamışız. Vergi barışı çıkıp duruyor. İnsanlar da getirip para ödemiyor. Biz de o ekmek almakta zorlanan insanları icraya vermek istemiyoruz. Onun için de toplanmıyor. Vatandaşın ekonomik durumu iyi olsa getirir önce belediyesine vergisini öder. Ödememesi gayet doğaldır.

“HALA BANKADA PARAMIZ VAR. KORKMAYIN”

Banka hesaplarında para ocak ayında tükenmiştir tahmini yanlış bir tahmindir. Çok gerçekçi bir tahmin değil. Türkiye ekonomisi bu yüzden batıyor işte. Bu tahminleri doğru yapamadığınız için. Hala bankada paramız var. Korkmayın.”

Kaynak: Meltem Karakaş