31 Mart seçimleri sonrası AK Parti’de sular bir türlü durulmuyor. Seçimin faturası kime kesilecek? Kim neye göre kime göre kesecek o da hiç belli değil…
Şok bir kararla görevden alınan İl Başkanı Süleyman Reyhan’dan görevi alan Albayrak çok uğraşsa da başkanlığını yerel seçim zaferiyle taçlandırmayı başaramadı.
Merkezin yanı sıra dış ilçelerde kaybedilen belediyeler teşkilatın keyfini kaçırmakla kalmadı, ufak ufak gruplaşmalar başladı.
Şurası bir gerçek ki Eskişehir’de AK Parti İl Başkanı Gürhan Albayrak,
AK Parti Merkez Tepebaşı İlçe Başkanı Emre Aydın ve Odunpazarı İlçe Başkanı Ümit Sezer’i hiç istemiyor!
Seçim sürecinden itibaren yaşanan bir takım sıkıntılar, seçim sonrası patlak verdi.
Kimse kimseyi sevmek zorunda değil, lakin saygı duymak zorunda…
Son yaşanan bayramlaşma krizi de hiç yakışık kalmadı.
Odunpazarı ve Tepebaşı ilçe başkanları AK Parti’nin bayramlaşma programında yer almayınca teşkilat mensupları ister istemez bu sorunun cevabını aradı durdu.
Bilen biliyordu ama işte gel de anlat…
Hani bizde bir söz vardır kol kırılır yen içinde kalır!
Şimdi AK Parti’de kol, kalp, bardak, tabak ne varsa kırılıyor ve içerde de kalmıyor!
EskişehirNet’den Meltem Karakaş Odunpazarı ve Tepebaşı ilçe başkanlarına bayramlaşma programında neden yer almadıklarını sormuş…
Odunpazarı İlçe Başkanı Ümit Sezer “Ben köydeydim işim vardı. Böyle bir programın olacağını sonradan öğrendik” demiş.
Ümit Sezer herşeyi sezermiş ama bu programı nedense hiç sezememiş!
Tepebaşı ilçe Başkanı Emre Aydın ise “Bizim bayramlaşmanın öne alındığından haberimiz olmadı. İl Başkanımız kendisi bir karar almış. Biz whatsApp guruplarından öğrendik son hafta” diye konuşmuş.
Emre Başkanı da gençlik kollarından bu yana tanırım çalışkandır, dürüsttür, vefalıdır, iyi teşkilatçıdır ve soyadı gibi ‘Aydın’dır. Anlaşılan o da programla alakalı ne tam Aydınlatılmış ne de o teşkilatına bu durumu Aydınlatabilmiş!
Zaten bu ilçe başkanları Genel Merkeze görevden affını istediklerini beyan ettiler.
“Bizden haber bekleyin” cevabına istinaden görevlerini sürdürüyorlar.
Bir takım uyumsuzluklar yaşanmış olabilir, eksik kalmış olabilirler ama bu başkanlarda hainlik etmediler sonuçta! Disiplin suçu alıp ihraç da edilmediler. Kurulduğu günden itibaren bu dava için savaştılar. Başka partinin kayığına binip sonra AK Parti’de gemilerini yüzdürmediler.
Gürhan Albayrak’ı Ayşe Ünlüce’yi tebrik etmeye gittiği zaman eleştirenlerin aksine ben oldukça takdir etmiştim. Doğru olanı yapmıştı. Seçim sürecinde de hatırlarsınız kurucu il başkanı Osman Yüksel’in yanına gidip fotoğrafını kendi elleriyle duvara asmış ve parti içi küskünlükleri gidereceğini söylemişti.
Neyse,
Bayramlaşma programının Millet Bahçesi’nde yapılacağını duyunca yerinde ve güzel olmuş diye konuşmuştuk arkadaşlarla.
Çünkü,
AK Parti’nin bayramlaşma geleneği yıllarca Tülomsaş Bahçe’de olurdu. Bir takım sıkıntılar da yaşanırdı. Bu kez farklı bir atmosferde olmasına rağmen tatsız tuzsuz geçmiş!
Kim haklı kim haksızı bir kenara bırakıp Gürhan Başkan’ın bu iki başkanı da yanına alıp, bayramlaşma programında yer almaları gerekiyordu.
Lider olmak, yönetici olmak farklı bir meziyet!
Belki 3-4 hafta sonra hiçbir başkan koltuğunda olmayacak ama küskünlükler, kırgınlıklar yine hafızalarda kalacak. Milletvekilleri de bu işten öyle ya da böyle nasibini alır.
Bu durum önceki dönemin küskün vekilleri Harun Karacan, Nabi Avcı, Emine Nur Günay’ı anımsattı bana!
Bize düğünde cenazede küslük olmaz derler büyüklerimiz ve bayramlarda kırgınlıklar, küskünlükler giderilirdi… Lakin AK Parti’de bu bayram küskünlükler, kırgınlıklar giderilmemiş!
Bayramlık ağzını açan açana…
Hoş olmamış, şık olmamış, etik olmamış, tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış!
Velhasıl,
Bu saatten sonra aş pişmiş bayram geçmiş…
Ama bu durum genel merkeze de gitmiş!
Hayırlısı olsun…
Umarım bu kriz tatlıya bağlanır diyeceğim ama yok, imkanı yok.
Bekleyeceğiz,
Adadan bakalım ilk kim gidecek?