Odunpazarı’ndan katılımcı belediyecilik örneği Odunpazarı’ndan katılımcı belediyecilik örneği

İbrahim Arslan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'ye yönelik 28/2 döneminde sunulan ancak bugüne kadar yanıtlanmayan sorulara tepki gösterdi. Arslan ayrıca sorularının, yazılı olarak yanıtlanması talebini içeren bir başvuru yaptığını da belirtti.

"Durum mahalle sakinlerini endişelendiriyor"

CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, Odunpazarı ilçesine bağlı Gündoğdu Mahallesi ve Küçük Sanayi Bölgesi'nde yapılan riskli alan ilanlarının ardından gerçekleştirilen dönüşüm çalışmalarının yetersizliğine dikkat çekti. Arslan, bu durumun mahalle sakinlerini endişelendirdiğini ve büyük bir mağduriyet yaşandığını belirtti.

Arslan'ın açıklamalarına göre, Gündoğdu Mahallesi'nde 774 binayı, Küçük Sanayi Bölgesi'nde ise yaklaşık 66 hektarlık bir alanı kapsayan riskli alan ilanlarına rağmen, yıllardır herhangi bir dönüşüm çalışması gerçekleştirilmemiştir. Bu durum, bölgedeki vatandaşlar arasında kaygı ve endişeye yol açmaktadır.

Arslan, söz konusu mahallelerde yaşayan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ve güvenli yaşam koşullarının sağlanması için acil bir şekilde dönüşüm çalışmalarının başlatılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Bakanlık ve ilgili kurumların bu konuda daha etkin bir rol üstlenmesi gerektiğini ifade etti.

ARSLAN SORULARININ CEVAPLANMAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ 

CHP'li Arslan sorularının yanıtlanmamasına tepki göstrerek sorularını bir kez daha kamuoyuyla paylaştı. Arslan'ın soruları şu şekilde;

1- Gündoğdu Mahallesi içerisinde kalan 27 hektarlık alandaki zemin ve yapılarla ilgili teknik raporlar bu alanın “riskli alan” ilan edilmesi için yeterli midir?

2- Emek, Yenidoğan, Gündoğdu ve Erenköy Mahallelerinin sınırları içerisinde yer alan “Küçük Sanayi Bölgesindeki” zemin ve yapılarla ilgili teknik raporlar bu alanın “riskli alan” ilan edilmesi için yeterli midir?

3- Teknik raporlar söz konusu alanların “riskli alan” olarak ilan edilmesi açısından yeterli değilse, bu bölgelerin “riskli alan” kapsamından çıkarılması planlanmakta mıdır?

4- Teknik raporlar yeterli ve ilan edilen yerler afet riski taşıyorsa; Gündoğdu Mahallesindeki 27 hektarlık yerin riskli alan ilan edilmesinden bu yana yaklaşık 11 yıl, Küçük Sanayi Bölgesinin riskli alan ilan edilmesinin üzerinden ise 7 yılı aşkın süre geçmesine ve bu alanlarda her türlü iş ve işlemleri yapma yetkisi Bakanlığınızda olmasına rağmen, Bakanlık tarafından bugüne kadar herhangi bir işlem gerçekleştirilmemesinin gerekçesi nedir?

5- Kanunun 6’ncı maddesinin 12’nci fıkrasında yer alan hüküm gereğince, TOKİ’ye ya da herhangi bir ilgili İdareye, dönüşüm çalışmalarının yapılması için uzun yıllardır yetki devri yapılmamasının gerekçesi nedir?

6- Bakanlığınız, ilgili mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın endişelerini ve mağduriyetlerini gidermek üzere herhangi bir plan yapmış mıdır? Yapıldıysa bu planın detayları nelerdir?

7- Afetler açısından “riskli alan” olarak ilan edilip, uzun yıllar dönüşüm çalışmalarının yapılmadığı yerlerdeki yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğine yönelik tehdit karşısında herhangi bir önleminiz söz konusu mudur? 

Kaynak: Bülten