Eskişehir’in merkez ve kırsal ilçe belediye başkanlarını bir araya getiren “Başkanlar Buluşuyor” Çifteler Belediye Başkanı Zehra Konakcı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya belediye başkanlarının yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan ve CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz da katıldı.

BELEDİYELERİ ZORA SOKMAK İÇİN YAPILMIŞ BİR GENELGE

Toplantının detayları hakkında konuşan ve kamuda tasarruf tedbirlerinin gündeme geldiğini söyleyen Yalaz, “Kendi içimizde konuştuk. Orada sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlarla da görüşmemiz oldu. Orada değil ama kendi içimizde yaptığımız toplantıda konuştuk. Bu belediyeleri sıkıntıya sokmak için, gerçekten ekonomik sıkıntıları çözmek için değil de belediyeleri zora sokmak için yapılmış bir uygulama kanısı hakim orada” dedi.

CHP GENEL MERKEZİ DE TASARRUF TEDBİRİ HAZIRLIYOR

CHP Genel Merkezi’nin de belediyeler için tasarruf tedbiri hazırladığını belirten Yalaz, “Bununla ilgili genel merkezin de bir çalışması var. Genel merkezden de gelecek tasarruf tedbirleri var. Biraz genel merkezin iradesiyle örtüşüyor. CHP’nin de belediyeler için bir tasarruf tedbiri olacak. Şu an hazırlanıyormuş. Ben evrak olarak incelemedim ama beledi başkanlarımız bilgi sahibi olmaya başlamış” diye konuştu.

ÇİFTELER’DE MAKAM ARACI YOK”

AK Parti’den CHP’ye geçen ilçe belediyelerini borçlarının çok olduğunu ve mevcut atmosferde ödenme durumlarının sıkıntı olduğuna dikkat çeken Yalaz, “Onun yollarını arıyoruz. Genel merkez de çalışma yapıyor. Mesela Çifteler’de makam aracı yok. Kamuda tasarruf paketi kapsamında da kamu kurumları sadece TOGG marka elektrikli araçlar satın alabiliyormuş. Onun da maliyeti yüksek. Görüşmeler sağlanacak önümüzdeki süreçte” ifadelerini kullandı.

BİR DAHA Kİ TOPLANTI SİVRİHİSAR’DA

Yalaz, “Bir daha ki toplantı Sivrihisar’da olacak. Sonra Beylikova’da yapacağız. İlk olarak yeni kazandığımız yerlerde yapıyoruz toplantılarımızı” dedi. 
 

Kaynak: Meltem Karakaş