Muhammet Bayram, en düşük emekli maaşının 10.000 TL olduğunu ve bu rakamın oldukça düşük olduğunu belirtti.

En düşük emekli maaşına %50 zam yapılarak 15.000 TL seviyesine çıkartılmasının gerektiğini ifade eden Bayram, emeklilik sisteminin dengesinin EYT ile bozulduğunu belirtti.

Normalde bir çalışanın üç emekliyi finanse etmesi gerekirken, şu an bir çalışanın bir buçuk emekliyi finanse ettiğini ve bunun Hazineye ciddi bir yük getirdiğini vurguladı.


ZAM ORANLARI

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Emekli maaşlarının belli olmasına son iki veri kaldı. Mayıs ayı enflasyonu 3 Haziran itibarıyla, Haziran ayı enflasyonu ise 3 Temmuz itibarıyla açıklanacak. Böylelikle emekli, memur ve memur emeklisinin maaşı belli olacak” dedi.

Bayram, ilk dört aylık enflasyon farkının %18,72 olduğunu ve Mayıs ve Haziran aylarının ortalamasının %3 civarında gelmesi durumunda ilk altı aylık enflasyon rakamının %25 seviyesinde olacağını belirtti.

Muhammet Bayram, yüksek enflasyon döneminde refah payı artışı yapılabileceğini söyledi. Geçmişte %37 enflasyon farkına %12 refah payı eklenerek %49 oranında zam yapıldığını hatırlatan Bayram, bu dönemde %25 enflasyon farkına %5 refah payı eklenerek maaşlara %30 oranında zam yapılmasını beklediğini ifade etti.

Bayram, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin direkt enflasyon farkı alacağını, memur ve memur emeklilerinin ise enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı aldığını vurguladı. 

Sene başı ile ara dönem arasında 5 puanlık toplu sözleşme farkı oluştuğunu belirten Bayram, bu nedenle SSK ve BAĞ-KURr emeklilerinin %25, memur emeklilerinin %20 oranında zam farkı alacağını söyledi. Ancak, zam oranlarının eşitlenerek her iki grubun da %30 oranında zam alabileceğini dile getirdi.

KAÇ TL OLACAK?

Muhammet Bayram, en düşük emekli maaşının 10.000 TL seviyesinde olduğunu belirterek, bu rakamın oldukça düşük olduğunu söyledi. En düşük emekli maaşına %50 zam yapılarak 15.000 TL seviyesinde belirlenmesini tahmin ettiğini ifade eden Bayram, “EYT ile birlikte emeklilik sisteminin dengesi bozuldu. Normalde 1 çalışanın 3 emekliyi finanse etmesi gerekirken, 1 çalışan 1.5 emekliyi finanse ediyor. Bu, Hazineye ciddi bir yüktür” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi