"Eskişehir'de ön seçime gerek yok" "Eskişehir'de ön seçime gerek yok"

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yerel seçimlerde adayların belirlenmesinde “ön seçim niteliğinde temayül yoklamaları yapılması" konusunu değerlendirdi. TBMM’nde Eskişehir.net’ten Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtlayan Çakırözer, adaylar belirlenirken ön seçimle beraber geniş kamuoyu yoklamalarının, anketlerin ve kanaat önderlerinin görüşünün alınarak doğrulama yapılmasında fayda olduğunu ifade etti. Çakırözer, birden fazla yöntemin daha sağlıklı sonuçlar verebileceğini kaydetti.

“HİZMETLERİNİN DEVAMINA GENEL MERKEZİMİZİN İSTEKLİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Eskişehir’de hizmet veren belediye başkanlarının görevlerine devam edeceğine inandığını söyleyen Çakırözer, “Daha ortaya çıkmış bir şey yok. Eskişehir’de ben inanıyorum ki büyükşehir belediye başkanımız, iki metropol ilçe başkanımız Odunpazarı ve Tepebaşı ve kırsaldaki ilçe belediye başkanlarımız Han, Mahmudiye, Alpu, Seyitgazi belediye başkanlarımız çok iyi hizmet verdiler geçtiğimiz dönemlerde. Eskişehirliler başkanlarından memnun. Ben inanıyorum ki genel merkezimiz tabi yeni bir genel başkanımız, parti yönetimimiz var. Eskişehir’de halka hizmet veren başkanların bu görevlerini sürdürmelerine imkan tanıyacaklardır. Bunun mekanizması ne olur? O zaten il başkanlarıyla, parti yönetimiyle konuşulacak bir şey. Değişik talepler var. Tabi ki örgütün beklentileri, talebi, arzuları önemlidir. Bugüne kadar zaten bütün belediye başkanlarımız da bu hizmeti her zaman hem CHP’li hem Millet İttifakı belediye başkanları kimlikleriyle verdiler hem de rozetlerini çıkarıp tüm Eskişehirlilerin başkanı olarak verdiler. Ben inanıyorum ki gerek Yılmaz Hocamızın gerek Ahmet başkanımızın, Kazım başkanımızın ve diğer belediye başkanlarımızın hizmetlerinin devamına genel merkezimizin istekli olacağını düşünüyorum” dedi.

“GENİŞ BİR İSTİŞARE İLE KARAR VERİLECEKTİR”

Adaylar belirlenirken geniş bir istişare ile karar verileceğini belirten Çakırözer, “Eskişehir’de son seçimde iki olan milletvekili sayımız üçe çıktı. Cumhurbaşkanı adayımızın desteği rakibiyle 10 puan lehimizdeydi. O yüzden Eskişehir’in bu tercihlerinin dikkate alınacağını düşünüyorum. Ama bunun mekanizması ne olur ona tabi ki genel merkez karar verecek. Eskişehir’den gidecek talepler de önemli tabi ki. Beklentiler önemli. Ona göre genel merkez de bir karar verilecektir. Bu karar verilirken de il başkanımıza, belediye başkanlarımıza, biz milletvekillerine muhtemelen geniş bir istişare ile bu karar verilecektir. Ama hangi yöntemle olursa olsun ben CHP’nin yerel seçimlerde Eskişehir’de bayrağı bir önceki seçime göre daha da ileri götürerek göğüsleyeceğini ve güçlü bir şekilde halkımıza başkanlarımızın hizmet vereceğine inanıyorum” diye konuştu.

 “KİTLELERİN, ÖRGÜTÜN, KAMUOYUNUN, HALKIN KANAATLERİNİN ALINMASINDA FAYDA VAR”

“Aday seçiminde mutlaka kitlelerin, örgütün, kamuoyunun, halkın kanaatlerinin alınmasında fayda var” diyen Çakırözer, “Hangi pozisyonu olursa olsun milletvekilliği, belediye başkanlığı, meclis üyeliği bence her zaman kamuoyunun görüşleri, kanaatleri önemlidir. Bu kanaatler bazen ön seçim şeklinde bazen anket şeklinde, bazen temayül yoklaması şeklinde yapılıyor. Yani bir şekilde parti örgütünün ama aynı zamanda da kamuoyunun bazen ikisi örtüşmeyebilir görüşleri. Bu kararları verirken halka hizmet noktasında olan bu makamlara aday seçiminde mutlaka kitlelerin, örgütün, kamuoyunun, halkın kanaatlerinin alınmasında fayda var. Bu nasıl yapılır? İlle de şu daha iyidir, bu daha kötüdür demek doğru değil. Bazen ön seçim istediğiniz sonucu verir. Bazen anket istediğiniz sonucu verir” dedi.

GENİŞ TOPLUMSAL KESİMLERİN GÖRÜŞLERİ ÇOK ÖNEMLİ

“Ön seçim mutlaka başarıyı getirir mi?” sorusunu da yanıtlayan Çakırözer, “Biliyorsunuz ön seçim tamamen kendi partinizin delegeleriyle bazen genişletebiliyorsunuz tabanınızla ama bazen ön seçim sadece kendi örgütünüzün içindedir. Ama anket vb diğer yöntemler de biraz daha geniş anlamda kamuoyunun görüşünü de ölçer. O yüzden ben burada bu tür topluma hizmet noktasındaki özellikle belediye başkanı, milletvekili, meclis üyesi noktasında mutlaka kamuoyunun kanaatinin alınması gerektiğine inanıyorum. Buna da ille de ön seçim doğruyu verir mi? Geçmişte ön seçimle gelen isimlerin her zaman doğru olmayabiliyor. Ama bazı durumlarda gerçekten çok iyi isimler oluyor. İlle de ön seçim doğruyu verir ya da yanlışı verir demek doğru bir şey değil. Asıl olan kamuoyunun o aday adaylar noktasında fikrinin, görüşünün, kanaatinin bu tercihi yapacak olan bizim partimizde genel merkez karar organlarınca bilinmesi önemlidir. “Eskişehir kamuoyu ne diyor?”, “Partimizin tabanı bu işe ne diyor?”, “Eskişehir’in kanaat önderleri ne diyor?” gibi belki de birden fazla yöntemle belirlenmesi sağlanabilir. Çapraz bir şekilde birbiriyle karşılaştırılabilir. Ön seçimde şu çıkmış, ankette bu çıkmış, temayülde bu çıkmış gibi belki yan yana konarak bu çalışmanın yapılması doğrulama yapılarak yapılmasında fayda var. Ama uzun sözün en kısası, mutlaka geniş anlamda toplum kesimlerinin görüşü bu tercihlerde önemlidir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Meltem Karakaş | Eskişehir Net Haber Merkezi