Ekonimim.com'da yer alan habere göre, Zeytinyağı, geçen yıl hem fiyat hem de rekolte açısından altın bir dönem yaşamıştı. Ancak önümüzdeki sezon ciddi bir rekolte düşüşü bekleniyor. Sektör temsilcilerine göre, düşük üretim, yüksek enflasyon, ve dünya fiyatlarının etkisiyle zeytinyağı fiyatlarında önemli bir artış yaşanacak. Geçen yılın aynı döneminde 115 TL civarında olan 1 litre perakende zeytinyağı fiyatı şu anda 300 TL'yi aştı ve uzmanlara göre bu rakam 600 TL'ye kadar çıkabilir. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği'nin 295 TL olarak belirlediği alım fiyatı, perakende satış fiyatlarının daha da artabileceği sinyalini veriyor. Üreticiler bu durumu olumlu karşılarken, fiyat artışının iç piyasada zeytinyağı tüketimini olumsuz etkileyebileceği söyleniyor.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, geçen yıl dünya devi zeytinyağı üreticileri İspanya ve İtalya'da yaşanan kuraklığın rekolteyi yarıdan fazla düşürdüğünü, ancak Türkiye'nin tarihi bir verim elde ettiğini hatırlattı. Çondur'a göre, bu yıl dünya genelinde rekolte düşüşü yaşanırken, Türkiye'de benzer bir trend bekleniyor. Ancak, zeytinyağına olan talebin artması fiyatları yukarı çekiyor. Tariş'in 0,3-0,5 asit zeytinyağı alım fiyatını 295 TL olarak açıklaması, perakende fiyatların artış eğiliminde olduğunu gösteriyor. Çondur'un beklentisine göre, zeytinyağı perakende fiyatları 320 TL'nin altına düşmeyecek. Geçen yılın aynı döneminde zeytinyağı perakende fiyatının 115 TL olduğunu hatırlatan Çondur, sektördeki bu fiyat artışının önemli bir değişim olduğunu belirtti.

Tariş Milas Zeytin Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Gül, Tariş'in açıkladığı alım fiyatlarından sonra Milas bölgesindeki zeytinyağı üreticilerinin ürünlerini toptan Tariş'e satabileceğini belirtiyor. Gül, "Tariş'in açıkladığı fiyatlarla birlikte, bölgemizdeki zeytinyağı perakende fiyatının 300 TL'nin altında olmayacağını düşünüyoruz. Üreticilerimiz, ürünlerini topluca satmayı tercih ettiği için 300 TL'ye perakendeye satacağına 295 TL'ye Tariş'e toptan satmayı tercih edebilirler. Bu nedenle, üreticiler Tariş'in açıkladığı fiyatlar konusunda oldukça memnun" şeklinde konuştu.

Sübvansiyon gerekli: Hükümetin destek olması şart

Tariş’in açıkladığı fiyatın geçen senenin yüzde 300’üne denk geldiğini belirten Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı Mehmet Hakkı Semercioğlu, " Fiyatlar artmaya devam ederse tüketicimizi kaybedeceğiz." dedi Fiyat artışının talebi azaltacağını belirten Semercioğlu, "Tek çare hükümetin sübvanse etmesi. Tüketimdeki azalış bu şekilde durur" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin geçtiğimiz yıl 421 bin ton zeytinyağı rekoltesi ile dünyada ikinci, 750 bin ton sofralık zeytin üretimi ile de birinci sıraya yerleştiğini hatırlatan Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uçar, "Bu yıl hem kuraklığın hem de yok yılı olmasının etkisiyle rekoltede yarı yarıya düşüş gerçekleşecek gibi görünüyor." dedi. Satış fiyatlarının markasına, ambalajına ve yöresine göre değiştiğini söyleyen Uçar, " Bizim bölgemizde market raflarında ilk hasat 500-750 ml ambalajlı ürün fiyatı 350 ila 600 TL arasında. 5’lik teneke ise 1.750-2.500 lira fiyat aralığında satılıyor" diye konuştu.

Talebin artması fiyatları fiyatları etkiliyor

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, geçen sene en büyük zeytinyağı üreticileri olan İspanya ve İtalya’da kuraklık nedeniyle rekoltenin yarıdan fazla etkilendiğini buna karşın Türkiye’nin tarihinin en yüksek rekoltesine ulaştığını belirtti, "Bu yıl dünya rekoltesi yanında Türkiye’de de rekolte gerileyecek. Buna karşın zeytinyağına talebin artmaya devam etmesi fiyatları yukarı çekiyor." dedi.

İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Mehmet Alp ise Tariş’in beklentilerin üzerinde fiyat açıklamasının piyasa fiyatlarını tetiklemek amacıyla olmadığını, ürünün şu anda piyasada az bulunması nedeniyle olduğunu anlatarak, "Güneyde sızma zeytinyağının perakende fiyatları 280-300 TL arasında. Kuzey bölgelerinde ise bu rakam 400 TL’ye yaklaşıyor. Zeytinde yok yılı olduğu için perakende fiyatları önümüzdeki aylarda daha da artabilir" şeklinde konuştu.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi