Eskişehir'de 22 senedir sokak hayvanlarını besliyor Eskişehir'de 22 senedir sokak hayvanlarını besliyor

CHP’nin ilk Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı yaklaşık 6 saat sürdü. Yerel seçime hazırlık sürecinin konuşulduğu toplantıda, MYK üyeleri “ön seçim niteliğinde temayül yoklamaları yapılması" nda mutabakata vardı. CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM’nde Eskişehir.net’ten Meltem Karakaş’ın ön seçim tartışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

“ESKİŞEHİR’DE MEVCUT BAŞKANLARIMIZLA DEVAM EDİLMESİ RİSKİ MİNİMALİZE ETME AÇISINDAN AVANTAJLI”

Örgütlerin yıllardır ön seçim beklentisinin olduğunu söyleyen Süllü, “Eskişehir’de bizim büyükşehir belediyesi özelinde beş dönemdir çok başarılı, Türkiye’de ve bütün belediye başkanlarına örnek olan bir belediye başkanımız bar. Sayın Yılmaz Büyükerşen Hocamız. Dolayısıyla Eskişehir’de mevcut belediye başkanlarımızla devam edilmesi riski minimalize etme açısından çok avantajlı olur diye düşünüyorum. Ama tabi örgütün de ön seçim isteğine saygı duyuyorum. Yıllardır böyle bir beklentisi var örgütün. Ne genel seçimlerde ne yerel seçimlerde bu beklenti hiçbir şekilde gerçekleşmiyor. İttifaklarla girildiği için 2018’de aynı şey oldu. 2023’te ittifaklarla girildiği için ön seçim gerçekleştirilmedi. Örgütün bu isteği var. Biliyorum. Saygı da duyuyorum. Normal koşullarda olması gerektiğin de düşünüyorum ama delege sisteminin ve aktif üyeliklerin belirlenmesi, yenilenmesi konusundan birtakım çalışmalar da yapılması gerektiğini düşünüyorum. Sanıyorum genel merkez de henüz değerlendiriyor. Çok net alınmış bir karar değil. Belki bazı illerde yapılabilir. Özellikle belediye başkanlarımızın olmadığı yerlerde düşünülebilir. Hem büyükşehir belediye başkanımız hem de ilçe belediye başkanlarımız aday olmak istedikleri taktirde ben yine aday olacaklarını kendi tercihleri doğrultusunda düşünüyorum” diye konuştu.

“OYU SADECE PARTİ ÜYELERİNİZDEN DEĞİL TÜM ŞEHİRDEKİLERDEN ALIYORSUNUZ”

“Ön seçim mutlak bir başarı getirir mi?” sorusunu yanıtlayan Süllü, “Koşullara bağlı olarak, ön seçimden gerçek anlamda oy alabilecek, oy seçim dediğinizde üyelerle yapıyorsunuz. Ama sonuçta geldiğinizde oyu sadece parti üyelerinizden değil tüm şehirdekilerden alıyorsunuz. Dolayısıyla eğer ön seçimde çıkan kişi şehrin benimsediği, oy verebileceği bir kişiyse tabi getirir. Örgütün de gönlü olmuş olur. Ama tersi çıkarsa, sadece delegeleri var diye kendisine biat eden delegeler var diye bir isim çıkar da sadece delegeler bir kişiye yönlendirilirse onun da toplumda karşılığı olmazsa o zaman da hüsran olur sonuç kesinlikle” şeklinde konuştu.

“ESKİŞEHİR’DE BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ BAŞARILIYKEN BİR ÖN SEÇİM OLMASI GEREKSİZ”

CHP’nin belediye başkanlarının olmadığı illerde ön seçim olabileceğini söyleyen Süllü, “Ben ön seçimi şunun için istiyorum Eskişehir’de. Örgütün gönlü olsun diye. Çünkü çok istiyorlar. Hak da veriyorum. Yıllardır yapılmayan bir şey. Örgüt de benim sözüm dinlensin istiyor. Örgütün de söylediği olduğu zaman seçim kaybedilirse de büyük hüsran olur. Onu da düşünmek lazım. Ben Eskişehir için şu anda mevcut belediye başkanlarımızın başarılıyken bir ön seçim olmasını gereksiz buluyorum. Ama dediğim gibi örgüt istiyor diye istiyorum. Belki bundan sonraki genel seçimde olur. Kendim ön seçimle çıkmadığım için, merkez yoklama ile çıktığım için ön seçim olsun dediğimde “Oxford vardı biz mi okumadık” hesabı ön seçim vardı biz mi girmedik. Ön seçim olmadı. Ama illa ön seçim olsun diye bir iddiam yok. Ön seçim gerektirdiği yerlerde olabilir. Özellikle belediyelerin bizde olmadığı yerlerde olmalı bence. Hem örgütün isteği olur hem oradaki partilinin çalışma motivasyonunu yükseltir” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Meltem Karakaş | Eskişehir.net Haber Merkezi