Kredi kullananlar dikkat! Dilekçeyle başvuru yapanlara birikmiş paraları iade ediliyor Kredi kullananlar dikkat! Dilekçeyle başvuru yapanlara birikmiş paraları iade ediliyor

2. El otomobil fiyatlarında yaşanan yükseliş trendinin ardından, ithal edilen sıfır araçların piyasaya sunulmasıyla birlikte otomobil fiyatları düşmeye devam ediyor.

Sıfır araçlar üretildikleri ülkelerden gemilerle İstanbul Haydarpaşa ve diğer limanlara getiriliyor. Burada marka ve modellerine göre park edilen araçlar, bir süre sonra satılacak galerilere satılmak üzere gönderiliyor.

sdf_arabalarliman2 (1)

Milliyet'in haberine göre: İkinci el ve sıfır oto fiyatlarında yeni trend ne olacak?  Konuyla ilgili gelişmeleri İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel anlattı. Ertemel konuşmasında şu ifadeleri kullandı:“Başta pandemi sürecinin etkisiyle otomobil üretiminin aksaması, fahiş fiyatla satışları artırarak sektörümüze çok ciddi zararlar verdi. Bu süreçte al-satçı olarak tabir edilen kayıt dışı ticaret oranı %48 boyutlarına ulaştı.

sdf_arabalar3

Sıfır araçta yüzde 15'e varan indirim

"Süreç boyunca yaşanan tüm bu etkenler ağustos ayında markaların önemli kampanyalar düzenleyerek hem finansman hem fiyat noktasında çok ciddi avantajlar sunmasına neden oldu. Sıfır araçta markalara göre değişen %15 ila %20 arasında indirimler görülüyor."

sdf_arabalarliman2 (2)

İkinci elde indirim oranı belli oldu

Bir miktar artan döviz kuruyla orantılı hesaplandığında indirimlerin %20-25 oranda olduğunu söyleyebiliriz. Sıfır otomobilde sağlanan bu düşüş trendi doğal olarak ikinci el otomobile de yansıdı. İkinci el otomobilde ise %10-15 civarında sağlanan indirimler söz konusu oldu."

Yılbaşından sonra sıfır ve ikinci elde fiyat değişimleri yaşanacak

"Geldiğimiz noktada otomobil fiyatlarında sağlanan düşüş trendinin en cazip olduğu döneminde olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple gerek sıfır gerekse ikinci el otomobil fiyatlarında daha fazla düşüş yaşanmayacağı kanaatindeyiz."

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi