Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına göre, Temmuz ayı itibarıyla emekli maaşlarına uygulanacak yeni bir zam sistemiyle 15 yıllık bir uygulama sona eriyor.

Bu değişiklik, milyonlarca vatandaşın maaşlarını etkileyerek önemli bir dönemeç oluşturuyor.


SİSTEM KALDIRILIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayı itibarıyla emekli maaşlarına yapılacak zam konusunda yeni bir yaklaşımın benimseneceğini açıklamıştı. Bu değişiklik, 15 yıldır devam eden ödemelerin sonlandırılacağı anlamına geliyor. Bu da milyonlarca vatandaşın maaşını etkileyecek önemli bir değişiklik.


ENFLASYON KARŞISINDA ERİDİ

Türkiye'de son dönemde yaşanan yüksek enflasyon, peş peşe gelen zamlara neden oldu. 2024’te vatandaş adeta zam yağmuruna tutuldu. Bu durum, 2016 yılına kadar asgari ücretin üzerinde olan emekli maaşlarının da ciddi şekilde azalmasına yol açtı. Hal böyle olunca milyonlarca emekli geçim derdine düştü.

Yeni yılda 17 bin 2 lira olarak belirlenen asgari ücrete karşın, Cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük emekli maaşını 10 bin lira olarak duyurmuştu. Bu durum, emekli aylıkları ile asgari ücret arasındaki makasın tarihin en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi.

Erdoğan, 3 Ocak'ta açıkladığı zam kararında, 6 aylık enflasyon farkına ek olarak SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için yüzde 5 ek zam yapılacağını belirtti. Ancak, bu artış oranlarının kök maaşlara eklenecek olması, en düşük emekli maaşının sadece 10 bin liraya yükselmesine neden oldu.


KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamaları, maaş hesaplama sisteminde köklü bir değişikliğin habercisi olarak değerlendirildi.

Erdoğan, "Memur, SSK ve BAĞ-KUR ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki temmuzda eşitlenecektir" ifadeleriyle bu değişikliğin önemini vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi