İddialara göre, Telegram üzerinden yayın yapan, yurt dışı kaynaklı olduğu düşünülen bir hesap, 8 Haziran'da Temel Yeterlilik Testi (TYT) sona erer ermez, sınavda yer alan 3 soruyu ÖSYM'den önce yayımladı.

Adaylar, bu soruların sınavda yer aldığını doğruladı. ÖSYM ise henüz TYT sorularını resmi olarak açıklamadı. TYT'deki bu olayın sınavdan sonra gerçekleşmesi, sınav görevlileri tarafından yapılma olasılığına işaret ediyor ancak durum ciddiye alınmadı.

Dün gece, saat 24:00 civarında, 10 saat önce başlayacak olan 2024 Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) yer alacağı iddia edilen 24 Türkçe ve matematik sorusu yine aynı hesap tarafından Telegram'da yayınlandı. On binlerce kişi bu soruları gördü. Soruları paylaşan kişi ayrıca “Sınavınız iyi geçer umarım. Ben elimden geleni yaptım sizin için” şeklinde iyi niyetli bir mesaj da ekledi.

Gece boyu süren soru paylaşımı, adaylar ve aileler arasında endişe yarattı ancak ÖSYM herhangi bir açıklama yapmadı. Sınav, sabah 10:15'te başladı.

Ayrıca, “AYK 2024 Sızdırılan Sorular” başlığı altında açılan bir Telegram hesabı, soruları 3 bin TL karşılığında satışa sunduğunu duyurdu. Bu durum, üniversite sınavı üzerinden yapılan bir dolandırıcılık girişimi olarak değerlendirildi. Sorular daha sonra linkten kaldırıldı.

Bu soruların AYT'de çıkma olasılığına karşı, ekran görüntüleri zaman damgaları ile alındı. Ancak, 2 milyon 19 bin 709 adayı panikletmemek ve üniversite sınavını sabote etmeye çalışanlara fırsat vermemek için, sorumlu yayıncılık gereği içerikler paylaşılmadı.

İçişleri Bakanlığı, sorular için istenen 3 bin TL dolandırıcılık ve sızma ihtimali konusunda bilgilendirildi ve durum yakın takibe alındı.

Sınavın iptal edilip edilmeyeceği, 13:15'te sınavdan çıkan adayların ve uzman eğitimcilerin gece paylaşılan soruların sınavda çıkıp çıkmadığını kontrol etmelerinin ardından netleşecek. Bir matematik sorusu bile sıralamalarda 50 bin adayın öne geçmesine neden olabilir. Sorular sızdırılmamış olsa bile, bu olayla ilgili dolandırıcılık suçlamasıyla soruşturma açılacak. Paylaşılan hesap, İçişleri Bakanlığı tarafından da izleniyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın Başdanışmanı Prof. Dr. Ergun Yolcu, Sözcü Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Telegram grubunda paylaşılan ve 2024 yılı AYT soruları olduğu iddia edilen soruların ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesi soru havuzunda bulunduğunu belirtti. İlk incelemeler bu yönde olup, sınav sonrasında tekrar karşılaştırma yapılacak.

Kaynak: Sözcü