Özgür Özel Odunpazarı’nda konuştu: “Eskişehir yerel yönetimler mucizesi” Özgür Özel Odunpazarı’nda konuştu: “Eskişehir yerel yönetimler mucizesi”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyitgazi yolu Asri Mezarlık ana girişindeki 100. Yıl Camisi ve Tesisleri törenle hizmete açıldı.

Whatsapp Image 2024 03 15 At 17.12.19 (4)

Açılış törenine CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Yerel Yönetimlerde Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, CHP Parti Meclisi Üyesi Zeliha Aksaz Şahbaz ve Armağan Erdoğan ile birçok vatandaş katıldı.

Whatsapp Image 2024 03 15 At 17.12.19 (7)

“BAŞKANLIĞIMIN SON HİZMET YATIRIMINI SİZLERE TESLİM EDİYORUM”

Whatsapp Image 2024 03 15 At 17.12.19 (6)

Ramazan ayının ilk Cuma gününde yapılan açılış töreninde konuşan Başkan Yılmaz Büyükerşen, “Doğup büyüdüğüm ve feyz aldığım bu kadim şehirde doğup büyüyen veya burada yaşamayı tercih ederek, göç eden yurttaşlarıma, hatta Avrupa ve diğer ülkelerde yaşamlarını sürdüren yurttaşlarıma, önce bir akademisyen hoca, son 25 yılda da aralıksız bir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, hizmet etmenin huzuru içinde bu güne geldiğim için Allah’a şükrediyorum. Ramazan’ı yaşadığımız bu kutsal günde siz Eskişehirlilere, başkanlığımın son hizmet yatırımı olan 100’üncü Yıl Camisi ve Ek Tesisleri’ni teslim ediyorum. Bu yatırım, şehrimizin güney bölgesinde gelişmekte olan Ihlamurkent ve Vadişehir mahallelerine ve kentin tamamına hizmet verecek bir yatırım olarak düşünüldü. Üç yıl süren inşaata, Belediye Bütçesi’nden, 45 milyon TL harcanmıştır. İbadet ve çoklu cenaze namazları için kapalı ve yarı açık geniş alanları dışında, müştemilat ile hijyene dikkat edilen, ihtiyaç mahalleri, abdest alma mekânları, yönetim binası, taziye evi, kadın ve erkekler için çoklu gasilhaneler, morglar, otomobil, otobüs, cenaze nakil araçları için kapalı ve açık otoparklar, garajlar, kısaca her türlü alt yapı ve ihtiyacın düşünüldüğü bu tesis, Eskişehir’de ilk kez, genç bir kadın mimar Sayın Simge Battal ve ekip arkadaşları tarafından çizilmiştir. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Whatsapp Image 2024 03 15 At 17.12.19 (1)

“İLK CUMA NAMAZINI HOCAMIZLA BİRLİKTE KILACAK OLMANIN MUTLULUĞU İÇİNDEYİZ”

Whatsapp Image 2024 03 15 At 17.12.19 (5)
 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de konuşmasında, “Aylar önce Yılmaz Hocam bana, 'Camiyle, namazla aran nasıl?' diye sordu. Ben de 'Bayram namazına giderim, cumaya giderim' dedim. 'Ramazan'ın ilk cumasını bana ayırır mısın?' dedi. 'Tabii dedim, ne yapacağız?' 'Bir cami açacağız, son olarak onu açıp Eskişehir'e 100. Yıl Camii'ni emanet edip, ondan sonra görevimi teslim edeceğim' dedi. Şimdi oku yazan kapıdan içeri girip Ramazanımızın ilk Cuma namazını hocamızla birlikte kılacak olmanın huzuru ve mutluluğu içindeyiz. Bu ülkenin üzerinde bayrağımızın ilelebet egemenliğimizi simgeleyerek dalgalanmasını, dinimizin çağrısı ezanlarımızın günde 5 vakit okunmasının bu ülkede Gazi Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşları ve bize emanet ettikleri Cumhuriyete sahip çıkan herkesin emekleriyle okunmaya devam edeceğini biliyoruz.” dedi. Özel'in konuşmasından sonra 100. Yıl Camisi ve Tesisleri yapılan dualarla açıldı. Açılışın ardından Ramazan’ın ilk Cuma namazı da camide kılındı.

Whatsapp Image 2024 03 15 At 17.12.19 (10)

Whatsapp Image 2024 03 15 At 17.12.19 (2)

Kaynak: Meltem Karakaş