Yurt dışına çıkış için gereken vize işlemleri yakında değişecek. Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın (DTGV) kurulmasıyla yeni bir sistem için hazırlıklara başlandı

Gelen son değişiklikle birlikte vize ücretlerinden devletin kasasına gelen gelir de artacak. 

SON DURUM NE?

Günümüzde yurt dışı vize işlemleri 12 farklı firma tarafından yönetiliyor ve bu firmalar 2023 yılında toplam 5,5 milyar TL gelir sağladı. Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, bu gelirin yalnızca 1,1 milyar TL'si devlet hazinesine aktarılırken, kalan 4,4 milyar TL firmaların kasasında kaldı.

Yeni bir düzenleme ile Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı (DGV), vize aracılığı hizmetlerini üstlenerek bu gelirlerin devlete yönlendirilmesini sağlayacak. DGV, vize operasyonlarından elde edilen gelirleri dış temsilcilikler ve diplomatların gereksinimlerini finanse etmek amacıyla kullanacak.

AÇIKLAMA YAPILDI

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, vize işlemlerinin DGV eliyle yürütülmesinin birçok avantaj sağlayacağını ifade etti. Serim, bu değişiklikle vize işlemlerinin hem daha hızlı hem de daha ekonomik olacağını, ayrıca vize başvuru süreçlerindeki bürokratik engellerin ortadan kalkacağını belirtti.

Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın kurulmasına dair teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda onaylandı. Teklifin Genel Kurul'da da onaylanması durumunda, vize işlemleri DGV tarafından gerçekleştirilmeye başlanacak.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi