Hesaplar yapıldı: Memur ve emekli temmuzda bu ödemeyi alacak Hesaplar yapıldı: Memur ve emekli temmuzda bu ödemeyi alacak

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, çöl tozunun yeniden yurda giriş yaptığını ve bu durumun 'ikinci bir atak' olarak nitelendirildiğini belirtti. Özellikle astım hastalarına yönelik önemli uyarılarda bulunan Özlü, çöl tozunun hava kalitesinde azalmaya, görüş mesafesinde düşüşe, çamur şeklinde yağışa ve sağlık sorunlarına yol açabileceğini ifade etti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, toz taşınımının yarın sabah saatlerinden sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor.

KOAH VE ASTIM HASTALARINA ÖNEMLİ UYARI 

Özlü, toz taşınımının insan sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirirken, özellikle KOAH ve astım hastalarının bu dönemde evde kalmalarını ve dışarı çıkmamalarını önerdi. Yakın zamanda ülkede yaşanan toz bulutu maruziyetinin hastane ve acil başvurularında artışa neden olduğunu belirten Özlü, şimdi ikinci bir atakla karşılaşabileceklerini söyledi. Özellikle astımlı ve alerjisi olan hastaların bu durumu daha yoğun hissedebileceğini vurgulayan Özlü, havadaki toz ve gazların izin verilen miktarların üzerinde olmasının herkes için bir sorun teşkil ettiğini ve özellikle akciğer hastalığı olanlar için daha büyük risk oluşturduğunu belirtti.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi