Temmuz ayında memur ve emeklilere yapılacak zam oranı netleşti. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın açıklamalarına göre, Temmuz zammı enflasyon farkıyla birlikte yüzde 20 olacak. Bu haber, memur ve emekliler arasında olumlu bir heyecan yarattı. 

Memur ve Memur Emeklileri: Yılın ilk dört ayındaki enflasyon farkı yüzde 3.23 olarak gerçekleşti. Yalçın'a göre, enflasyon farkının 6 ay sonunda yüzde 10'a ulaşması bekleniyor. Toplu sözleşmede belirlenen zam oranıyla birlikte memur ve memur emeklisinin Temmuz zammının yüzde 20'ye ulaşması öngörülüyor.

İşçi ve BAĞ-KUR Emeklileri: İşçi ve BAĞ-KUR emeklileri de Temmuz ayındaki zam oranlarını bekliyor. Yılın ilk 4 ayında enflasyon yüzde 18.72 olarak gerçekleşti. 

Merkez Bankası'nın nisan ayı tahminlerine göre, Mayıs ve Haziran enflasyonu eklendiğinde ilk 6 aylık enflasyon yüzde 25'e ulaşabilir. Bu durumda SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine de benzer bir oranda zam yapılması bekleniyor.

Ali Yalçın, enflasyonun kontrol altına alınmasının önemine vurgu yaparak, yüksek enflasyonun aslında alım gücünü düşürdüğünü belirtti. Bu nedenle, zammın yüksek oranlara ulaşmasının yanı sıra enflasyonun düşürülmesinin de önemli olduğunu ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi