Prof. Dr. Bekir Karasu resmen sırra kadem bastı: 4 gündür haber alınamıyor Prof. Dr. Bekir Karasu resmen sırra kadem bastı: 4 gündür haber alınamıyor

İrfan Yalçın, Türk edebiyatının önemli romancılarından biri olarak tanınan ve 'Fareyi Öldürmek', 'Ölümün Ağzı' gibi önemli eserlere imza atan bir yazardı. Yalçın, 90 yaşında vefat etti.

Hayatı boyunca birçok ödül kazanan İrfan Yalçın, edebiyat dünyasına önemli katkılar yapmıştır. Romanlarının yanı sıra tiyatro oyunları da kaleme alan yazarın 'Genelevde Yas' adlı romanı, beyaz perdeye uyarlanarak büyük ilgi görmüştü.

İRFAN YALÇIN KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Anadolu'nun çeşitli yerlerinde bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra 1972'de Beyoğlu'nda bir kitabevi açtı. 1985'te Köyceğiz'e yerleşti.

Şiir, hikâye, eleştiri alanlarında ürün verse de romanda yoğunlaştı. Milliyet Yayınları 1974 Roman Yarışması’nda Pansiyon Huzur’la ikincilik ödülüne değer görüldü. 1978’de Genelevde Yas, 1979’da Ölümün Ağzı, 1980’de Fareyi Öldürmek, 1983’te Büyük Soytarı, 1991’de Uzun Bir Yalnızlığın Tarihçesi, 1995’te Annem, Babam ve Ben adlı romanları yayınlandı. Ölümün Ağzı’yla 1980 TDK Roman Ödülü’nü, Yorgun Sevda ile 2009 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazandı. 2008’de yayımlanan “İçimdeki Zonguldak”, yazarın yaşam penceresinden bu kentin öyküsüdür. 1985 yılında yönetmenliğini Sinan Çetin'in yaptığı bol ödüllü film 14 Numara İrfan Yalçın'ın Genelevde Yas kitabından uyarlandı.

Vizyon tarihi 2015 yılı olan Aydın Sayman'ın yönetmenliğini yaptığı Vedat Erincin'in rol aldığı İçimdeki İnsan, İrfan Yalçın'ın Fareyi Öldürmek romanından yola çıkılarak senaryolaştırıldı.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi