Üreticiler, art arda gelen maliyet artışlarıyla zorlanıyorlar. Hem gübre hem de diğer giderlerin yükselmesi üreticiyi maddi olarak zor duruma sokarken, yem fiyatlarına son olarak 5 ile 10 TL arasında bir zam yapıldığı bildirildi. Bursa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından açıklanan bu zam, yem fiyatlarının artışını gözler önüne seriyor.

ZAM ÜSTÜNE ZAM GELDİ

Ekonomik zorluklar, artan maliyetler ve enflasyon derken üreticiler de güncel fiyatları yetişmekte zorlanır oldu. Yem fiyatlarına son bir haftada çuval başı 5 ile 10 TL arasında zam yapıldı. Hayvancılıkta son derece önemli girdi kalemi arasında yer alan yem fiyatları yeni zamlarla birlikte üreticinin de cebini yakıyor. Bununla birlikte üreticinin besi ve süt üretim maliyeti de artarken yeni zamların yolda olduğunu sinyalleri de gelmeye başladı. Yapılan zamlarla birlikte 50 kilogram besi yeminin çuvalı 500 TL'ye yükselirken süt yeminin fiyatı da 600 TL bandına dayandı.

Bursa Damızlık Sağır Yetiştiricileri Birliği, Bursa iline ait haftalık yem listesini yayınlarken, güncel süt ve besi yemi şu şekildedir:

  • Süt yemi (19 Hp) 528,75 TL
  • Süt yemi (20 Hp) 552,50 TL
  • Süt yemi (21 Hp) 587,50 TL
  • Besi yemi 492,50 TL
Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi