10 ülkeden gelen parlamenterler ile Ukrayna milletvekilleri Ukrayna Parlamentosu’nda yaptıkları UNIC toplantısında Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaşta cephedeki ve ülke genelindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Ukrayna Meclis Başkanı Ruslan Stefanchuk ve NATO Parlamenterler Meclisi Başkanı Mikhal Scherba başkanlık ettiği toplantıda Rusya’nın uluslararası hukuka aykırı işgal ve ilhak ettiği Kırım da dahil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığını koruma mücadelesine destek ve dayanışma kararlılığı ortaya kondu. 
Kiev’de iki gün kalan parlamenterler Rusya’nın saldırıları ile tahrip olan bölgeleri, Milli Savunma Üniversitesi’ni ve İHA saldırılarını önlemek için Ukraynalı sivillerin oluşturdukları gönüllü birlikleri ziyaret ettiler.

KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİMİZE TEŞEKKÜR ZİYARETİ 

Çakırözer Ukrayna’daki temasları sırasında Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’ni de ziyaret etti. Çakırözer, Büyükelçilik Maslahatgüzarı Levent Uğurlu’ya, “Savaşın başında vatandaşlarımızın kısa sürede ve güvenli biçimde tahliyesinde Kiev Büyükelçiliğimiz çok başarılı rol oynadı. Hem tahliyeler sırasındaki hem de sonrasında tüm zorluklara rağmen yürüttüğünüz özverili çalışmalarınız için tüm Büyükelçilik çalışanlarımıza teşekkür ederim” dedi. 
Çakırözer Kırım’ın Rusya tarafından işgal ve ilhakı sonrasında Kiev’e gitmek zorunda kalan Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu da ziyaret ederek TBMM’nin ve Eskişehirlilerin destek ve dayanışma mesajlarını kendisine iletti.              

Kaynak: Bülten