Gazeteci Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993’te bombalı saldırıya uğradığı otomobili, yedi yıldır adını taşıyan park sergileniyor.

Selin Çelik 

Uğur Mumcu’ya mezar olan 06 YR 245 plakalı araç, emniyetteki işlemlerin ardından ailesine teslim edildi. Bu süreçte otomobilin sergilenmesi gündeme geldi. Eskişehir ve İzmir bu konuda talipli oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in devreye girmesiyle Mumcu’nun otomobili Eskişehir’e getirildi.

Tıp Fakültesi’ne giderken solda 
Söz konusu araç, Odunpazarı bölgesindeki Uğur Mumcu Parkı’nda camla kaplı bölmede yer alıyor. Mumcu’nun sözlerinin yer aldığı park, Atatürk Bulvarı üzerinden Tıp Fakültesi’ne giderken solda kalıyor. Odunpazarı Belediyesi tarafından yapılan Uğur Mumcu Parkı’nda yedi yıldır sergileniyor.
Ahmet Ataç’ın desteğiyle… 
Mumcu’nun Eskişehir ile ilişki sadece bu araç değil. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi 30 yıldır Uğur Mumcu Anma ve Ödül Töreni düzenliyor. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın desteğiyle ulusal bir nitelik kazanan etkinlik, her yıl önemli isimleri Eskişehir’de buluşturuyor. Söz konusu anma ve ödül töreni Türkiye’de devam eden en önemli etkinlik olarak görülüyor.
Eskişehir’de ders verdi
Yılmaz Büyükerşen, 30’ncu Anma ve Ödül Töreni’nde şöyle konuştu: “Rahmetli Uğur Mumcu, benim rektörlük yaptığım dönemde büyük ideallerle kurduğum İletişim Bilimleri Fakültesi Gazetecilik Bölümü hocalarından birisiydi. Uğur Mumcu Ankara’dan trenle gelir, derse girer, üniversitenin yemekhanesinde yemek yer, ‘Ne olacak bu memleketin hali?’ derdik. Aradan 30 yıl geçti, hala ‘Ne olacak bu memleketin hali?’ diyoruz.”
Parktaki lokanta kaldırılsın
Aynı törende konuşan ÇGD Şube Başkanı Can Hacıoğlu da yıllardır gündemde olan bir isteği bir kez daha dile getirdi. Hacıoğlu, Uğur Mumcu’nun adını taşıyan ve bombalanan aracının sergilendiği parktaki restoranın kaldırılmasını rica etti. Sosyal medyada da pek çok kişi lokantanın parka yakışmadığını ifade etti.