Gazeteci Fatih Portakal, Türkiye'de asgari ücret ve ona yakın maaş alanların toplumun yüzde 70'ini oluşturduğuna dikkat çekti.

Temmuz ayındaki son zammın ardından yeni yılda beklentiler artarken, Portakal'ın paylaştığı bilgilerle asgari ücret konusu daha da önem kazandı.


ORAN YÜZDE 70

Türkiye'de resmi olarak asgari ücret alanların sayısının yüzde 40 olmasına nedeniyle , birçok işletmenin göstermelik olarak asgari ücretin çok az üzerinde ödemeler yaptığını hatırlatan Portakal, fiilen asgari ücret ve yakınında maaş alanların toplumun yüzde 70'ini oluşturduğunu açıkladı.


16 BİN 900 LİRAYA YÜKSELTİLECEK

Gündemi kurcalayan asgari ücret ne kadar olacak sorusuna cevap veren Portakal, "Dün hadi dedim geldi yine kasım ayı çünkü aralık ayında toplanacak taraflar ve ne kadar olacak diye bakındım. Bana dün söylenen asgari ücretin 16 bin 500 ile 16 bin 900 lira arasında olacağı yönünde" ifadelerini kullandı.

2024 itibarıyla çalışan maaşlarında belirlenecek taban sınırın 16 bin 500 ile 16 bin 900 lira arasına getirilebilmesi içinse yeni yılda asgari ücretlinin maaşına yüzde 45'in üzerinde zam yapılması gerekiyor.

Geçen yıl Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), işverenler ile anlaşamayarak asgari ücret pazarlığını terk etmiş ve yeni asgari ücret hükümet ve işverenlerin onayıyla kabul edilmişti.

Kaynak: Haber Merkezi