Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yollarda karşılaşılabilecek her türlü durumu daha kolay tespit edecekleri yeni bir sistem geliştirdiklerini açıkladı. Uraloğlu, projenin saha incelemeleri ve detaylı dokümantasyon hazırlıklarının tamamlandığını ve saha kurulumlarının yakında başlayacağını belirterek, projeyi 23 Kasım 2026'da bitirmeyi hedeflediklerini duyurdu. Yazılım analiz ve tasarım aşamalarının ardından yazılım geliştirme sürecinin başlayacağını da ifade etti.

Uraloğlu'nun yaptığı yazılı açıklamaya göre, "Kooperatif ve Akıllı Ulaşım Sistemlerine Yönelik Merkezi Yazılım Platformu Geliştirilmesi" ve "Uydu Destekli Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Otomasyon Projesi" hakkında bilgi verildi.

PROJENİN DETAYLARI AÇIKLANIYOR

Akıllı ulaşım sistemleri (AUS IoT) ilk olarak Ankara, Antalya ve İstanbul Karayolları Bölge Müdürlüklerindeki kontrol merkezlerinde hayata geçirilecek. Kooperatif ve Akıllı Ulaşım Sistemleri Merkezi Yazılım Platformu kapsamında yeni nesil iletişim teknolojileri ve protokolleri kullanılarak haberleşme ve uyarı senaryoları uygulanacak, 30 kilometrelik bir bölümde pilot proje başlatılacak.

TRAFİK KAZALARINDA YENİ DÖNEM

Uraloğlu, bu projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, yollarda kaza, duran araç, gizli buzlanma, yola düşen nesne, yol yapım ve bakım çalışmaları gibi olayların tespit edilip yol kullanıcılarına anlık bilgilendirme sağlanacağını söyledi. Ayrıca, yollara akıllı sinyalizasyon, kamera, yol sensörleri, görüntü işleme, olay algılama, değişken mesaj ve trafik işaretleri, meteorolojik bilgi gibi akıllı ulaşım sistemleri kurulacağını ve fiber ve enerji altyapılarının da oluşturulacağını ekledi.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi