Öğretmenlere yapılan haksız uygulamanın iptali için İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yapan veliler, Valilik ve Milli Eğitim’in alınan kararı yeniden gözden geçirmesini istedi. Öğretmenlerin yürütülen soruşturma sorası görev yeri değiştirme cezası aldıklarını aktaran Veli Meral Alkan, yıllardır devam eden psikolojik sorunları olduğu öne sürülen Kılıç’ın öğretmen arkadaşlarına ve çocuklara yönelik çok çirkin ifadeler kullandığını söyledi. 

Whatsapp Image 2024 01 31 At 15.53.45 (1)

ÖĞRETMENLRE SÖZLÜ VE FİZİKSEL TACİZ

Öğretmenlere verilen görev değişikliği cezasına tepki gösteren Alkan, “Okulumuz öğretmeni olup şu an farklı bir kurumda görev yapan Sebahat Kılıç tarafından mesnetsiz iddialar ve şikayetler ile öğretmenlerimiz çok ağır cezalar almışlardır. Sebahat Kılıç’In uzun süredir sözlü ve fiziksel tacizlere maruz kalan öğretmenlerimiz, her türlü baskı ve tehdide rağmen sakin kalmaya çalışmışlar ve şahıs hakkında şikayetçi dahi olmamışlardır. Öğretmenlerimize karşı "kaşar, cüce, pislik, süt iç boyun büyüsün, sen nasıl insansın nasıl Müslümansın" gibi daha türlü türlü yakıştırmalar yapan, her fırsatta iş arkadaşlarının motivasyonunu düşürüp rencide edici tavırlar sergileyen Sebahat Kılıç artık işi iyice ileri götürüp bu yıl içerisinde 4-F sınıfı öğrencilerine de tehditkar ve aşağılayıcı tavırlar sergilemiştir” dedi.

“SEBAHAT HANIMIN TEHDİDİNE MARUZ KALAN ÇOCUKLARINA PSİKOLOJİK DESTEK ALDILAR”

Bazı öğrencilerin Sebahat Kılıç nedeniyle psikolojik destek aldığını belirten Alkan, “Öğrencilere "sizinle görüşeceğiz, cenazeni imam bile bulamaz, senin evini bulurum" vs gibi değil bir öğretmenin, normal bir insanın bile bir çocuğa söylemeyeceği şeylerle öğrencilerimizin üzerine de gelmeye başlamıştır. 4-F sınıfı velilerimiz öğrencilerini bu kadından nasıl koruyabiliriz derdine düşmüşler, Sebahat Hanımın tehdidine maruz kalan çocuklarına psikolojik destek sağlamaya çalışmışlardır. Nihayetinde özellikle öğrencilere karşı yaptığı bu eylem neticesinde farklı bir kuruma görevlendirilmiş ve hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz onun yokluğunda rahat bir nefes almışlardır” diye konuştu. 

VALİYE ÇAĞRIDA BULUNDULAR

Öğretmenler Derya Şahin, Fadime Burçin Özsoy, Vildan Ulusoy İğidir, Serpil Çalışır, Fatma Ünal’ın okuldan ayrılmasını istemediklerini ifade eden veliler, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve Valiliğin kararı yeniden gözden geçirerek öğretmenlerin görevlerine devam etmelerini istedi. 

“CENAZENİ İMAM BİLE BULAMAZ”

Kılıç’ın öğretmenlere her türlü baskı ve tehdidi uyguladığını; onlara ‘kaşar, cüce, süt iç boyun uzasın, pislik’ gibi yakıştırmalar yaptığını ifade eden Alkan, “Her fırsatta iş arkadaşlarını rencide eden Kılıç, bu yıl içinde 4F sınıfı öğrencilerine de tehditkâr tavırlar sergilemiş öğrencilere;  ‘Sizinle görüşeceğiz, evini bulurum, cenazeni imam bile bulamaz’ gibi sözler kullanan bu öğretmenin iddialarıyla 5 öğretmenin görevden alınmasını anlamıyoruz.” diye konuştu. Özellikle öğrencilere karşı yaptığı bu eylem sonrasında farklı bir kuruma gönderilen Kılıç’ın yokluğunda okul çalışanlarının, öğretmen ve öğrencilerin rahat bir nefes aldığını anlatan Alkan, “Sonrasında bu öğretmen, asılsız, hayal ürünü pek çok şikayet dilekçesi ile öğretmenleri huzursuz etmiş, bir çok veli de soruşturma sürecinde ifade vermiştir.” diye konuştu.  

5 ÖĞRETMEN İÇİN VALİYE ÇAĞRI

Öğretmenler Derya Şahin, Fadime Burçin Özsoy, Vildan Ulusoy İğidir, Serpil Çalışır, Fatma Ünal’ın okuldan ayrılmasını istemediklerini ifade eden veliler, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve Valiliğin kararı yeniden gözden geçirerek öğretmenlerin görevlerine devam etmelerini istedi. İlkokul öğrencilerinin çok sevdikleri öğretmenlerin ayrılmalarını istemediklerini dile getiren veliler, dönem ortasında çocukların öğretmenlerinin değişmesini istemiyoruz, öğretmenlerimiz gelen kadar çocuklarımızı okula yollayamayacağız.” dedi.

Kaynak: Meltem Karakaş