Süllü'den açıklama: Aklınız daha önce neredeydi? Süllü'den açıklama: Aklınız daha önce neredeydi?
 

"Üzerinde bulunduğumuz toprakların bağımsızlık mücadelesinden doğan, halkın egemenliğini ilan eden Cumhuriyet’imiz ile yaşıt Atamız’ın mirası Cumhuriyet Halk Partimizin 100. yılını kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri doğrultusunda Sivas’ta kurulan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Türk ulusunun kararlı savaşımı sonucunda Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açmış, Milli Mücadele’yi yürütmüş ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi’nin öncüsü olan Halk Fırkası ise Mustafa Kemal Atatürk’ün yönlendirmesi ile 9 Eylül 1923’te kurulmuştur.

100 yıl önce kurulan Partimiz, Kurucu Genel Başkanımız Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyet’i kuran, Türkiye’yi demokrasi ve çağdaş uygarlıkla buluşturan Parti’dir. Dünün varlık yokluk mücadelesi içinde kurulan partimiz, dünyanın en köklü siyasi partilerinden birisidir.

Kurucu Genel Başkanımızın kaleme aldığı 9 Eylül 1923 tarihli Halk Fırkası Nizamnamesi’nde, Halk Fırkası’nın görevi ve amacı; “Ulusal egemenliğin halk tarafından halk için gerçekleştirilmesine öncülük etmek”, “Türkiye’yi çağdaş bir devlet durumuna yükseltmek” ve “Bütün kuvvetlerin üzerine hukukun egemenliğini kurmak” olarak belirlenmiştir. Partimizin ambleminde yer alan altı okun simgelediği Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Laiklik, Devletçilik ve Devrimcilik ilkelerinin amacı, Türkiye’yi çağdaş, halkının refahını ve huzurunu sağlayan bir devlet yapmaktır. Tarihsel kazanımlarıyla her bakımdan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu gücü olan partimiz, ülkemizin ve tüm yurttaşlarımızın huzuru, güvenliği ve refahının sağlanması hedefinden günümüzde de asla vaz geçmemiştir.

Bugün; Cumhuriyeti ve kurucu değerlerimizi var gücüyle hedef alanlara karşı, hepimizin en temel görevinin bu emanete sahip çıkmak olduğunun bilincindeyiz. Cumhuriyetimiz ile yaşıt Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıl öncesinin zorlu koşullarında olduğu gibi, bugün de bütün gücü ve örgütüyle ülkemizin içinde bulunduğu zor günlerde yol gösterici olma hedefini sürdürmektedir. Bu tarihsel sorumluluğumuz doğrultusunda, “Benim iki büyük eserim var; biri, Türkiye Cumhuriyeti, diğeri, Cumhuriyet Halk Partisi” diyen Kurucu Genel Başkanımız Atatürk’ün mirasını korumak ve yüceltmek için kararlılıkla mücadele ediyoruz.

Ata’mızın bize emaneti Cumhuriyet değerleri ve Cumhuriyet Halk Partisi ilkelerinin yol göstericiliğinde ülkemiz aydınlık yarınlarını kavuşturacağımıza ve çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkacağımıza olan inancımla, partimizin 100. kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Bu vesile ile, başta Ebedi Önderimiz, Kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş genel başkanlarımızı, parti emekçilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; bir neferi olmaktan onur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi’ne emek ve gönül veren yol arkadaşlarımı, yurttaşlarımızı saygı ve sevgi ile selamlıyorum."

Kaynak: Bülten