SGK Uzmanı Ali Tezel, emeklilere yönelik yapılan düzenleme kapsamında zam oranını açıkladı. Buna göre, emekli maaşlarına yüzde 49,25 oranında bir artış yapılacak.

Yapılan düzenleme 6 bin 700 TL ve altındaki kök aylıkları etkilemedi. Bu nedenle en düşük emekli aylığı 10 bin TL seviyesinde kalmaya devam etti.

Sosyal medya platformlarında birçok emekli, maaş düzenlemelerine karşı tepkisini dile getirdi. Memurlara uygulanan seyyanen artışın emeklilere de uygulanması talep ediliyor.

Emeklilerin maaşlarının her geçen gün erimesiyle birlikte, hükümetin seçim öncesi emekliler için bir düzenleme yapacak mı sorusu gündeme geliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Uzmanı Ali Tezel, seyyanen artış konusunda önemli bir gelişmeyi duyurdu. Tezel, canlı yayında kesin bir dille ifade ederek, "Eğer tüm emeklilere seyyanen 12 bin TL zam yapılırsa, 2023 Temmuz'da sadece memurlara uygulanan seyyanen zammı karşılamış oluruz." şeklinde açıklamada bulundu.

Tezel, bayram ikramiyelerinin 3 bin TL'ye çıkarılması konusunda, hükümetin artışa gidebileceğini belirtti ve bu konuda bir rakam önerisinde bulundu.

Tezel, "Kurban bayramında bir kurbanın değeri 15 bin TL civarında, öyleyse bir emekli de bayramında kurban kesmesin mi? Bayram ikramiyesi, hem Ramazan'da hem de Kurban Bayramı'nda en az 15 bin TL olmalı" şeklinde ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi