2008 yılından bugüne yaklaşık 33 binden fazla kadına danışmanlık ve eğitim hizmeti veren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü aracılığıyla ilçelerde yürüttüğü eğitim faaliyetlerini yaygınlaştırmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) tarafından kadınlara yönelik koruyucu sağlık davranışlarının geliştirilmesi amacıyla kırsal ilçelerdeki eğitim buluşmaları gerçekleştiriliyor.

Seyitgazi ilçesi Taşlık Mahallesinde düzenlenen “Kadın Sağlığı Eğitim Semineri” açılışına Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ve Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hale Kargın da katıldı. Seminerin başlangıcında konuşan Başkan Tepe, kadınlara verdiği destek nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Tepe, bu tür eğitim faaliyetlerinin önemli bir farkındalık oluşturduğuna dikkat çekerek seminerlerin devamını diledi. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hale Kargın da katılımcı kadınlara teşekkür ederek eğitim seminerinde verilen bilgilerin önemine vurgu yaptı.

Uzman görevliler tarafından temizlik ve beslenme, güvenli annelik, bedenimizi tanıyalım, kadın sağlığı sorunları, üreme sağlığı gibi konuların anlatıldığı eğitim seminerinde kadını ve aileyi korumaya yönelik bilincin oluşturulması amaçlandı. Ayrıca kadınlara, kadın sağlığı alanında hayatlarının farklı dönemlerinde karşı karşıya kaldıkları bazı riskli durumlar için almaları gereken önlemler anlatıldı ve tavsiyelerde bulunuldu. 

Katılımcıların merak ettikleri sorulara yanıt bulduğu ilk eğitim, çektirilen fotoğrafla tamamlandı. Toplamda 6 hafta sürecek eğitimler sonunda kadınlar katılımcı belgelerini alacaklar.

Kaynak: Bülten