Emeklilikle ilgili yapılan yeni düzenlemeler vatandaşları heyecanlandırıyor. SGK uzmanının açıklamalarına göre, erken emeklilik için yeni fırsatlar doğuyor.


ONLARA AVANTAJ SAĞLIYOR...

Söz konusu sistem özellikle sigorta girişi eski tarihli olan ve yeterli çalışma süresi ya da prim günü biriktirmeyen bireyler için ciddi avantajlar sağlıyor.

On yıl prim ödeyen vatandaşların kısmi emeklilikten yararlanabilmesi adına bazı şartları karşılaması gerekiyor.


PEKİ ŞARTLAR NELER?

Sigorta girişinin 8 Eylül 1999 veya öncesinde olması,
3600 prim gününü 15 yıl sigortalılık süresini doldurmuş,
Kadın ise 50 erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması,

Öte yandan Emekli aylığı, bu üç şarttan hangisi en son gerçekleşmişse, o tarihe göre belirlenen emeklilik yaşı doldurulduğunda verilmeye başlanıyor. Bu şartlar tamamlandığında, emekli aylığı yaşı kadınlarda 58'e ve erkeklerde 60'a kadar çıkabiliyor.

8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigortalı olan SSK'lılar için kısmi emeklilik prim gün şartları 4500'e çıkıyor. Başka bir deyişle 12.5 yıl prim ödemeniz anlamına geliyor. 

Bu kapsamda sigortalının 25 yıldan beri sigortalı olması ve kadın için 58, erkek için 60 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Eylül 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar, 15 yıllık hizmet süresi ve 3600 prim günü tamamladıklarında, yaş koşulunu yerine getirerek emekliliğe hak kazanabiliyor. Bu kapsamda, kadın çalışanların 50, erkek çalışanların ise 55 yaşında emekli aylığına hak kazanabiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi