Türkiye Kart pilot uygulaması yapıldı Türkiye Kart pilot uygulaması yapıldı
 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Bundan sonra ücret düzenlemeleri hedef enflasyona göre yapılacak" dedi.  Hedef enflasyonda maaşların nasıl olacağı merak uyandırdı.  Bu açıklamaların ardından Ekonomist Prof. Dr. Abdulkadir Develi bazı açıklamalarda bulundu. 

"Önceki ücret politikalarında refah payını kapsayan düzenlemeler vardı. Reel gelirin artırılmasında bir motivasyon söz konusuydu. Şu an özellikle enflasyonun etkisi, depremin etkisi ve buna bağlı olarak enflasyon beklentisini yönlendirme süreci içerisindeyiz." diyen Develi, memur emeklisi ve memur maaşlarının yetersizliğini özellikle son süreçte yapılan fiyatlama davranışlarındaki hatadan kaynaklandığını vurguluyor. 

Aynı zamanda, "Memur ve memur emeklilerinin ücretlerini etkileyen en önemli unsur enflasyon, şu süreçte deprem etkisinden dolayı refah payından bahsetmeyeceğiz ama enflasyondan bahsedeceğiz. " diyen Develi, Bakan Şimşek'in satın alma gücünü koruyacağız, ifadeleri için ise, "Bu önemli bir cümle, enflasyon arttığı zaman satın alma gücü eriyor. " dedi. 

Son olarak ise durumu özetlemek adına Develi, "Şu anda yaşamış olduğumuz enflasyon geçici bir enflasyon. Sebepleri belli, TL'deki değer kaybı, vergi güncellemeleri, akaryakıt fiyatlarındaki artış, bunlar büyük ölçüde fiyatlandı. Geriye ne kaldı? Güçlü iç talep. Güçlü iç talepten dolayı enflasyon artıyor. Şu anda uygulanacak model içerideki talebin soğutulması, sıkı para politikası ile beraber, tüketici kredilerindeki daralma ile beraber talebin soğutulması. Sıkılaşmanın etkisini yıl sonuna doğru göreceğiz."  ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi