Proje kapsamında, okulda toplanan meyve çekirdekleri öğrenciler tarafından titizlikle ayrıştırıldı ve toprağa ekilmek üzere hazırlandı. Öğrenciler, doğaya faydalı olmanın yanı sıra geri dönüşümün önemini de vurgulayarak çevrelerindeki diğer kişileri de bu konuda teşvik etmeyi amaçladılar.

Eskişehir OSB Teknik Kolejinden yapılan açıklama şu şekilde; "Tema tarafından başlatılan uygulamaya destek olmak için Matematik Öğretmenimiz Mehtap TOPÇU mentörlüğünde öğrencilerimiz bir hafta boyunca meyve çekirdeklerini biriktirdiler ve meyve fidesi aldılar. Okul bahçesine, evlerinin bulunduğu site bahçelerine ve parklara ektiler.

Yapılan araştırmalara göre 10 yılda periyodik artan yağışların denk geldiği bu dönemde doğaya rastgele bırakılan çekirdeklerin yarısının yeşerdiği kanıtlanmıştır.

En büyük israfın poşetlere hapsedilen meyve çekirdekleri olduğundan yola çıkarak daha yeşil bir ülke, daha temiz bir hava ve yeni nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakmak için gerçekleştirilen bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederiz."

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi