Nilay Mert Başlı yaptığı basın açıklaması ile CHP Tepebaşı İlçe Kadın Kolları Başkanlığı’na aday olduğunu duyurdu. Parti binasında yaptığı basın açıklamasında konuşan Başlı, “Siyasi bilincim geliştiğinden beri partimizin başarısı için çalışıyorum. Şimdi de, partime hizmetimi bir adım öteye götürmek için yola çıktım. Sıradan bir göreve talip değilim. İktidara yürüyen Cumhuriyet Halk Partisinin neferleri ile birlikte yürümeye ve daha fazla mücadele etmeye talibim” dedi.

“13 AK PARTİ MECLİS ÜYESİ İÇİNDE BİR TEK KADIN MECLİS ÜYESİ YOK”

AK Parti’nin Tepebaşı Belediye meclis üyeleri arasında hiç kadının olmadığına dikkat çeken Başlı, “Ne yazık ki başta Türkiye Büyük Millet Meclisi olmak üzere Belediye Meclislerinde ve seçimle gelinen her yerde kadın oranı çok düşük ve yeterince temsil edilmiyor. Bugün; Meclis’te sadece beş milletvekilinden birisi kadın. Belediye meclislerinde durum daha kötü. Örneğin Tepebaşı Belediye Meclisinde 13 AK Parti meclis üyesi içinde bir tek kadın meclis üyesi bile yok. Bu durum, ülkemizde kadının yerini gösteren örnek bir tablodur. Sadece siyasette değil, toplumun her alanında durum aynı” diye konuştu.

“CHP’Yİ İKTİDAR YAPMAK ZORUNDAYIZ”

CHP’nin iktidar olması gerektiğini söyleyen Başlı, “Herkesin eşit yurttaşlık içinde, insana yaraşır, onurlu bir hayat sürebilmesi için, umudunu kaybedip ülkesini terk eden gençlerin yeniden umutlanması için, yoksulluğa, hukuksuzluğa, talana, vurguna ve kadın istismarına dur demek ve her alanda eşit haklara sahip birey olabilmesi için, Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar yapmak zorundayız. Büyük hedefi kaybetmeden, birbirimize inanarak el ele omuz omuza mücadele ederek, birbirimizi değerli kılarak, birleşerek başarabiliriz ve başaracağız” şeklinde konuştu.

“KADINLARIN NELER YAPABİLECEĞİNİ BİLİYORUZ”

Başlı konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Gücümüzün farkındayız. Kadınların neler yapabileceğini biliyoruz. Toplumun yarısı kadındır; o yüzden hiçbir demokratik seçim kadınlar olmadan kazanılamaz. Şimdi yapılması gereken, kadınları ikinci sınıf gören bir siyasi iktidarın karşısında, Cumhuriyet kadınları olarak sonuna kadar direnmek ve mücadele etmektir. Bunun için partimizi iktidar yapmaktan başka çaremiz yoktur. Görev verilmesi halinde bu yolda gücüm tükeninceye kadar çalışacağıma söz veriyorum. Yapacağımız tüm çalışmalarda, yüce Atatürk'ün fikirlerini ve onun devrimlerini kendimize rehber edineceğiz. Ona layık olabilme çabası en büyük motivasyonumuz olacaktır.” 

Kaynak: Meltem Karakaş