AK Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve 4 kişi hakkında, başkanı olduğu vakıf ile bağlı şirketleri zarara uğrattığı ve mülk edindiği iddiasıyla görülen davanın ardından adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. Hatipoğlu’na AK Parti Eskişehir İl Başkanı Gürhan Albayrak da eşlik etti.

“BİZ HUKUKA GÜVENİYORUZ”

Duruşma sonrasında konuşan Hatipoğlu, “Bugün Yılmaz Büyükerşen ve ekibinin yargılandığı davayı takip etik. Hemşerilerimiz özellikle Anadolu Üniversitesi’nin eski rektörleri, eski dekanları, eski öğretim görevlileri bu davayla ilgili bizlerden beklentileri var. Çünkü yıllardır üniversite çalışanlarının emekleriyle, üniversitenin kaynaklarıyla oluşturulmuş vakıfları ve onlara ait okul ve otelleri bir şekilde Yılmaz Büyükerşen’e ve ailesine ait şirketlere ve vakıflara aktarılması söz konusu. Bu konunun takipçisi olacağız. İnşallah bu mal varlıkları oteller, turizm yatırımları, okular Anadolu Üniversitesi çalışanlarına ve o vakıflara iadesi yapılacaktır. Biz hukuka güveniyoruz” dedi.

“EKİM AYINDA DA BURADA OLACAĞIZ”

Hatipoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Biz davada gördüğümüz şuydu: avukatlar tamamen bu işi manipüle ediyorlar. Bu mal varlıkları nasıl elde edildi bir rektör maaşıyla bir belediye başkanı maaşıyla bunlar konuşulmadı. Daha çok yetki karmaşaları konuşuluyor. Bunlar çok düşündürücüdür. Bunların takipçisi olacağız. Bu malların Anadolu Üniversitesi’ne ve vakıflara devredilmesi konusunda takip edeceğiz. Dava ekim ayına ötelendi. Ekim ayında da burada olacağız. Bu davaya bakan hakime hanımın üzerinde de çok büyük bir yükümlülük var. O da bunu bilmesi lazım. Savcılarımızın da işi iyi takip etmesi lazım. Biz Eskişehir’de kim tüyü bitmemiş yetimin hakkına el uzatırsa onun karşısındayız. Bizim kişilerle işimiz yok.” Duruşma ekim ayına ertelendi. 

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi