Arabası olan isyan edecek: Resmi Gazete'de yayımlandı büyük zam yolda Arabası olan isyan edecek: Resmi Gazete'de yayımlandı büyük zam yolda

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ESKİ) genel kurul toplantısında, ESKİ’nin 2023 yılı faaliyet raporu ve Kesin Hesabı görüşüldü.

AK Partililerin ret oyu verdiği her iki rapor oy çokluğuyla kabul edildi. 

CHP grubu adına konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, kabul oyu vermelerindeki gerekçeleri açıklayarak, ESKİ’ye maliyetler konusunda formüller geliştirmesi önerisinde bulundu. 

Kurt, maliyet artışlarının tüketiciye fiyat artışı olarak yansıdığını belitti. Kamuda Tasarruf Genelgesi nedeniyle ESKİ’yi daha dikkatli davranmaya davet eden Kurt, şunları söyledi: “ESKİ, bütün Eskişehir’in yani 13 bin kilometrelik alandaki tüm halkımızın temel altyapı ve su ihtiyacını karşılamak üzere görevlendirilmiş bir kurumdur. Kurumun kuruluş yapısı sadece merkeze endeksli bir yapıda olması nedeniyle diğer alanlar oldukça büyük yatırımlar gerektiren, büyük paralar harcanması gereken noktadır.  Ancak Türkiye’deki ekonomik şartlardan dolayı ESKİ’nin girdileri ve maliyetleri oldukça yüksek bir noktaya geldi. Bu durumda tüketiciye belli oranlarda yansıtılmaktadır. ESKİ’nin maliyetleri düşürecek formüller geliştirmesi lazım. En büyük gider kalemlerinden birisi enerji. Hükümet bu işi önleyemiyor. Hükümet önleyemediği için de ister istemez bizim maliyetlerimize yansıyor. O zaman enerjiyi ucuzlatacak formülü ESKİ yönetimin araması lazım. Başka türlü bu iş yürümez. Personel gideri… Personel gideri sadece ESKİ yönetimine bırakılsa, o zaman ESKİ yönetimi belli ölçülerle, toplu iş sözleşmeleriyle ayarlayabilme şansına sahipken, Ankara’dan yapılan müdahalelerle ücretler çok yüksek oranlarda artış gösteriyor. Bu durum da ister istemez tüketiciye yansıyor. 2023’te ciddi bir deprem ve cumhurbaşkanlığı seçimi yaşadık. Tasarruf Genelgesi kapsamında da yapması gereken işlerin birçoğunu yapamayacak noktaya gelecek. Bu noktada maliyetleri düşürmesi zor olacak. Daha dikkatli davranması gerekecek.”

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak