Ayşe Ünlüce siyasetinin halktan hak ettiği desteği gördüğünü söyleyen Kavas, Ünlüce’nin ilerleyen süreçte Türkiye siyasetinde ve CHP’de çok daha önemli görevlerde yer alabileceğini ifade etti. Yeni dönemde sadece hukuk danışmanı değil Ayşe Ünlüce’nin gözü, kulağı olacağını ve her alanda yanında olmaya çalışacağını belirten Kavas, “Bir nevi joker gibi ihtiyaç olan her yerde olmaya gayret edeceğim. Çeşitli raporlar sunacağım Sayın Başkan’a” diye konuştu.

31 Mart Yerel Seçimleri nasıl geçti sizin açınızdan?

Aslında Eskişehir özelinde Sayın Yılmaz Büyükerşen’in aday olmaması ve süreçte yaşanan gelişmeler nedeniyle biraz karışık duygularla başlayan bir süreçti. Ama Ayşe Başkan tanıdığımız, bildiğimiz, belediyenin genel sekreteri olması ve Sayın Yılmaz Büyükerşen’in önerisi ve desteğiyle aday olması sebebiyle, iki alt belediye başkanının da görevlerine devam etme kararıyla beraber rahat bir seçim olacağını, seçimi kazanacağımızı düşünerek başladığımız bir seçimdi. Sonrasında da sahaya çıktığımızda da onun karşılığına gördük. Ayşe Hanım’a büyük bir sevgi, ilgi, teveccüh vardı. AK Parti adaylarının da hem proje, bilgi, birikim olarak hem de aday olarak halktan çok destek görmediğini fark edince biz rahat bir seçim süreci geçirdik. Ama onun ötesinde ekonomik şartlar sebebiyle Türkiye’de seçimin CHP açısından da zaferle sonuçlanacağını görüyorduk. O gördüğümüz zaferin de gerçekleşmesi bizi mutlu etti.

AYŞE ÜNLÜCE SİYASETİ HALKTAN HAK ETİĞİ DESTEĞİ GÖRDÜ”

Ayşe Ünlüce’nin adaylığı 10 Ocak’ta açıklandı. Seçim çalışmaları sürecinde Ayhan Kavas seçim çalışmalarının neresindeydi?

Ben zaman zaman Ayşe Başkan’ın saha çalışmalarında da yanında olmaya gayret gösterdim ama daha çok sosyal medyadan destek verdim. Ayşe Başkan zaten çok büyük kalabalıklarla halkın arasına karışmadı. Daha çok kendisi olmak istedi. Ben Ayşe Başkan’ın yanında olmaktan ziyade kendi çalışmalarımı, kendi yaptığım ziyaretlerle ve sosyal medyadan hem AK Partililerle birtakım mücadeleyi verdim. Paylaşımlarımla destek oldum. Elimden geleni de yaptım. Güzel bir seçimdi. Ben Ayşe Başkan’ı yıllardır tanıyorum. Hem belediyecilik tecrübesi, bu belediyecilik tecrübesi derken büyükşehir belediyesi başka bir şey. Uzun yıllar genel sekreter görevini yürütmesi nedeniyle halkın sorunlarını biliyor, sorulan sorulara anında cevap veriyor. Siyasetin çok uzağında olan bir isim de değil. Hukukçu, güvenilir bir kimse. Onun karşılığını da gördü. Birilerinin lanse etmesine ihtiyaç duymadan, Ayşe Ünlüce siyaseti halktan hak etiği desteği gördü.

Seçimin ardından hukuk danışmanı oldunuz. Ayşe Hanım’ın atadığı ilk isimlerden birisiniz. Bu dönemde nasıl bir misyon üstlenecek Ayhan Kavas?

Yıllardır avukatlık yapan biri olarak hukuki konularda olabildiğinde destek olmaya çalışıyorum, çalışacağım. Danışmanlık görevi biraz başkanın iş yoğunluğu sebebiyle bizlerin doldurması gereken bazı alanlar olabilir. Biraz şehirde olan biteni… Basın kısmı gibi pek çok denge var. Ben her konuda olabildiğince başkanın benim görüşüme başvurduğu her noktada görevimi yapmaya çalışıyorum, çalışacağım.

“TAŞLAR YERİNE OTURSUN DAHA AKTİF GÖREV ALACAĞIM”

Yani Ayhan Kavas denge mi sağlayacak? Ya da bir köprü görevi mi üstlenecek bazı noktalarda? 

Ben yıllardır siyaset yapıyorum. Her zaman belediyeden birilerine ya da başkana ulaşmak mümkün olmuyor. Basınla iletişimin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yaptığınız işleri yeteri kadar anlatamazsanız bir anda hiçbir şey yapmayan durumuna da düşebilirsiniz. Bunun oluşmaması için gayret göstereceğiz. 2 ay çok kısa bir süre. Biraz şu ziyaretler bitsin. Taşlar yerine otursun, ben de daha aktif olarak görevimi yapmak için çalışmaya başlayacağım. Benim için de çok yeni bir şey. Siyasetin içinde de olsanız daha önce il başkanlığı, meclis üyeliği yaptım. Zaten yıllardır avukat olarak görev yapıyorum. Ama bir anda şunu yapacağım demek için erken. Bir nevi joker gibi ihtiyaç olan her yerde olmaya gayret edeceğim. Çeşitli raporlar sunacağım Sayın Başkan’a.

“AYŞE BAŞKAN’IN GÖZÜ, KULAĞI OLACAĞIM”

Ben şehirde çok gezip dolaşırım. Birtakım sıkıntıları tespit ediyorum. Onları da ilgili birimlere iletiyorum. Ayşe Hanım’ın gözü kulağı gibi bir nevi. Başkan bana güvenir. Benim birinci önceliğim başkan. Ben başkan danışmanıyım. Onun bana olan güvenini boşa çıkartmamak için ne gerekiyorsa yapacağım.

Kamuda tasarruf genelgesi yayınlandı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bu genelgeyi nasıl aşacak vaatlerini gerçekleştirebilmek için?

Belediyenin yaptığı hizmetlere ilişkin maliyetler inanılmaz arttı. Enflasyon kaç açıklanıyorsa belediyenin yaptığı hizmetler için olan enflasyon çok daha yüksek. Özellikle inşaat, belediyenin yol yapımı, belediye hizmetleri maliyetli ve çok yüksek. O yüzden de ülkenin ekonomik durumunu ve tasarruf genelgesini düşündüğümüzde finansman sağlama konusu belediyelerin önünde büyük bir engel. Ama Sayın Başkan seçim döneminde de söylemişti. Ne yapılabileceğini, belediyenin imkanlarını ve kaynaklarını biliyor. Vaatlerinin büyük kısmını bu çerçevede verdi. Kuşak yolla ilgili çalışmalar başladı. Pek çok vaatle ilgili aslında hazırlık aşamaları adım adım ilerliyor. Daha da ilerleyecek. 

“BEŞ YIL SONRA AYŞE BAŞKAN VAATLERİNİ YERİNE GETİRMİŞ OLACAK”

Hükümetin tasarruf genelgesini halk da görüyor, biliyor. Bazı yerlerde inanılmaz israf söz konusuyken belediyelerin hizmet yapmasını engellemeye varacak şekilde bir tasarruf genelgesi hem adil değil hem de halk burada belediyeler bazı sözlerini yerine getiremezse bunun niye yapılamadığının da halk da bilir ve anlar diye düşünüyorum. Ama Eskişehir Büyükşehir Belediyesi zaten hiçbir zaman müsrif, çok para harcayan bir belediye olmadı. Burada kıt kaynaklarla birçok şeyi kendi yaparak ürettiği hizmetler var. Bu böyle sürecektir. Eskişehir’de beş yıl sonra Sayın Ayşe Başkan’ın verdiği vaatlerin büyük bir kısmını yerine getirmiş olduğunu göreceğinizi düşünüyorum.

Ekonomik sıkıntılar, tasarruf genelgesi derken yeni dönemde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hangi hizmetler öne çıkacak? Ya da hangi hizmetler öne çıkmalı?

Sosyal belediyecilik ekonomik krizle beraber çok önem arz ediyor. Halkın dar gelirli kısmı ve git gide fakirleşen bir toplum olduğumuzu düşünürsek sosyal belediyecilikle ilgili projelerin daha ağırlık kazanacağını, bu konuda insanların destekleneceğini göreceğiz. Bunun ötesinde Eskişehir turizmle çok hızlı gelişiyor. Özellikle son dönemde inanılmaz şekilde Eskişehir’e turist gelmeye başladı. Turist çekecek aktivitelerle, müzelerle desteleneceğini düşünüyorum. Eskişehir’in zenginleşmesi, Eskişehir’e para kazandıracak, esnafa, halkına para kazandıracak şekilde dışardan turist gelmesinin önünü açmak için çok şey yapıldı. Daha da yapılacağını düşünüyorum. Sayın Yılmaz Büyükerşen de her türlü desteği Ayşe Başkan’a veriyor. Onun da öneri ve destekleri önemli. Odunpazarı bölgesindeki müzeler, Balmumu Heykel Müzesi, Cam Müzesi her yer dolup taşıyor. Belediye ilk olarak kimsenin aç kalmamasını, ihtiyaç halinde her türlü vatandaşın yanında olmasını sağlayacak sonrasında da hem yol, imar gibi çalışmalarını yapacak hem de vatandaşın yanında olacak.

“AYŞE ÜNLÜCE ÇOK DAHA ÖNEMLİ GÖREVLERE GELECEK”

Ayşe Ünlüce Türkiye Belediyeler Birliği’nin encümenine seçildi. Ayşe Hanım’ın yeni görevi Eskişehir’e nasıl yansır sizce?

Türkiye’de yükselen bir popülaritesi var. Artık insanlar dışarıdan gerçekten Eskişehir’e görmeye değil Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı’nı da görmeye geliyorlar. O yüzden de ben Eskişehir’i güzel günlerin beklediğini düşünüyorum. Önemli bir görev. İnsanlarda bir kıymet, bir cevher varsa bu çok çabuk fark ediliyor. Ayşe Başkan da gittiği her ortamda hem tecrübesi, kişiliği zaten arkasında Yılmaz Büyükerşen’in tercih ettiği isim olması sebebiyle zaten çok iyi bir referansla yola çıkıyor. Öyle olunca da hem o zarafeti, bilgi birikimini görülüyor. Bir insanda iyi olabilecek meziyetlerin tamamına yakını Ayşe Başkan da olduğu için o fark ediliyor. Bundan sonra Türkiye’de siyasette, CHP içinde çok daha önemli görevlere, daha önemli yerlere gelme ihtimali çok daha yüksek. Bu fark ediliyor. Benim için bu tip şeyler asla sürpriz değil. Ben Ayşe Başkan’a Eskişehir halkı gibi çok güveniyorum. Eskişehir halkına hem çok iyi hizmet edecek hem de çok iyi temsil edecek. Gelecekte çok daha başka yerlerde görmenin de mümkün olabileceğini düşünüyorum.

“KİMSE AYHAN KAVAS BAŞKA BİR ADAYI DESTEKLEDİ DİYEMEZ”

Aralarında sizin de olduğunuz bazı isimler hakkında disiplin sürecinin başladığı ifade ediliyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu süreci?

Herkes iddiasını ispatla mükellef. Hiç kimse bu şehirde Ayhan Kavas, yerel seçimde başka bir adayı destekledi, bunun da kanıtı budur diyemez. Ben Odunpazarı belediye başkan aday adaylığı için başvuru yapmış birisiyim. O çerçevede de Kazım Kurt’u eleştirmem son derece normaldir. Bilmiyorum henüz bize ulaşmış bir iddia, sizin hakkınızda şöyle bir iddia var denmedi. Zamanı gelince söylenecekleri söyleriz. 

“BENİM AÇIMDAN OLUMSUZ SONUÇLANMAZ”

Olumsuz bir sonuç ya da karar çıkar mı sizce?

CHP kurumları olan bir parti ve biz partinin üyesiyiz. Herhalde delil, ispat olmadan biz ihraç edecek halleri yok. Bunlar yargı yolunun açık olduğu kararlar. Bizim açımızdan ihraçla sonuçlanacak en azından benim açımdan sonuçlanacağını düşünmüyorum. Şikayet herkesin kanuni hakkıdır. Sayın Kazım Kurt’un bizimle ilgili böyle bir düşüncesi varsa bu hakkını kullanmış. Böyle bir iddia oluşursa biz de gerekli cevabı, savunmamızı veririz. Sonra ilgili kurul kararını verir.

“GÖREVİMİ ETKİLEYECEK BİR DURUM DEĞİL”

Erman Gölet, Ayhan Kavas gibi isimler kamuoyunda ve CHP’de tanınan, bilinen isimler. Siz aynı zamanda Ayşe Ünlüce’nin danışmanlığını yapıyorsunuz. Disiplin süreci partiye, belediyeye nasıl yansır sizce? Ayrışma olabilir mi?

Seçim sonuçlanmış. Zafer kazanılmış. Sayın Kazım Kurt da yeni ve tecrübesiz siyasetçi de değil. Bu aşamada böyle bir yola başvurmasını ben garipsedim. Belediyelere yansıyacak bir şey yok. Benim açımdan sorun yok. Şikayet etmiş. Korkacağımız, çekineceğimiz bir şey yok. Görevimi de etkileyecek bir durum değil. Benim kimseye düşmanlığım yok. Onlar şikayet hakkını kullanmış biz de savunma hakkımızı kullanırız. Öneli değil. Ama yanlış. Genel seçimde iktidar olacağız diyorsanız partinin burada herkese ihtiyacı var. Erman Gölet de ben de tanınan, bilinen, sevilen isimleriz. Bizi partiden ihraç ettirmeye çalışmak kimseye bir şey kazandırmaz. Herkes çok şey konuşabilir, çok şey söyleyebilir. Ama konuşmak kolay, susmak zordur. Yıkmak kolay, inşa etmek zordur. Biz inşa etmekten yanayız. Bizi partiden ihraç etseler ne kazanacaklar onu da bilmiyorum. Yapmışlar, sonucunu beraber göreceğiz.

“AYHAN KAVAS SİYASETİ BIRAKTI DİYE KİMSE DÜŞÜNMESİN”

Siyasetin içinde aktif olarak varsınız Yerel seçimlerde de Odunpazarı’na aday adayı oldunuz. Ayhan kavas siyasetin içinde olacak mı yine? Bundan sonraki hedefleri nedir?

Dört yıl var seçimlere. Sonrasında ne olur, o zaman ne olur çok bugünden ön görmek zor gibi. Ama siyaset iddia işidir. Ben her zaman siyasetin içindeyim. Geçen seçimden önce de söylemiştim aday adaylığı güzel bir şey. Aday adayı olup aday olmamak o kadar da kötü bir şey değil. O süreçte söz hakkınız oluyor, düşüncelerinizi söylüyorsunuz. Ama olur ama olmaz. Kırgınlık, küskünlük değil. Kısmet olursa o günlerde değerlendiririz diye düşünüyorum. Ben aktif siyasetin her zaman içindeyim. Ayhan Kavas siyaseti bıraktı diye kimse düşünmesin.

Kaynak: Meltem Karakaş