İzmir'de ilk yarı gol sesi çıkmadı İzmir'de ilk yarı gol sesi çıkmadı

Odunpazarı Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında toplandı. Gündem dışı söz alan meclis üyelerini dinledikten sonra konuşma yapan Başkan Kurt, özellikle Emek Mahallesinde yaşanan lise sorununa ve Eti Şehir ve Göç Müzesi’nin TÜGVA’ya verilmesine ilişkin konuştu.

EMEK MAHALLESİNE LİSE MUTLAKA YAPILMALI

Emek Mahallesine yapılması gereken lisenin yeni eğitim öğretim dönemine yetişmesi gerektiğini ifade eden Başkan Kurt, “Tüm konular hakkında uzun uzun konuşmayacağım ama iki konu çok önemli. Özellikle bunları sizin takip etmenizi istiyorum. Birisi Emek Mahallesindeki lise. Tamam seçim öncesi yapıldı bir şeyler ama şimdi artık bu lisenin yapılıp önümüzdeki eğitim öğretim döneminde açılmasını sağlamanız çok önemlidir. Bunu takip etmenizi özellikle rica ediyorum” diye konuştu. 

“TÜGVA DA NABİ AVCI’YA BIRAKIRSA NE OLACAK?”

Müzenin TÜGVA’ya verilmesinin hukuka aykırı olduğunu söyleyen Başkan Kurt, “İkincisi, Eti Göç Müzesi’nin TÜGVA’ya devri gerçekten hukuka aykırı. Şöyle anlatmak istiyorum. Burası Türk Dünyası Kültür Vakfı’nın. Türk Dünyası Kültür Vakfı nereden kaynaklandı? Türk Dünyası Kültür Ajansı’ndan kaynaklandı. Bu ajans özel bir kanunla kuruldu. Ve belli bir sürenin sonunda kendiliğinden yok oldu. Kanun öyle. 2013’ün sonunda 6 ay içerisinde kendini tasviye eder, mallarının da bir kısmını özel idareye bir kısmını büyükşehir belediyesine kültür hizmetlerinde kullanılmak üzere bırakır. Kanun çok açık. Ama ne yaptı? Bir vakıf kurdu. Vakfa bıraktı. Vakıf ne yaptı? 10 yıl hiçbir şey yapmadı. Bu göç müzesi de dahil. ETİ’nin katkılarıyla yapıldı. Vakıf, göç müzesini şimdi TÜGVA’ya bıraktı. TÜGVA da özür dileyerek söylüyorum, parantez içinde eğer yani kendisi alınmasın TÜGVA da Nabi Avcı’ya bıraksa ne olacak? Kamunun kaynağı dolambaçlı bir yolla kişiselleşmiş olacak” şeklinde konuştu.

 “ETİ ALDATILMIŞTIR, KANDIRILMIŞTIR”

“ETİ’nin bence itiraz etmesi gerekir” diyen Başkan Kurt, “Şimdi TÜGVA tüzel kişilik bir vakıftı. Ahmet Hakan’ın vakfından, Mehmet’in vakfından, ötekinin şirketinden farklı değil. Eskişehir’in kaynakları dolaylı bir biçimde o vakfa aktarılmış oldu. Şimdi burada ETİ’nin bence itiraz etmesi gerekir. Çünkü ETİ bu vakıf için, ajans için bu yardımı yapmıştır. ETİ aldatılmıştır, kandırılmıştır. Doğru bir iş değil” dedi.

“KAMU MALININ ÖZEL BİR VAKFA AYRILMASI DOĞRU DEĞİL”

Kamu malının özel bir vakfa ayrılmasının doğru olmadığını söyleyen Başkan Kurt, “Gerçekten Eskişehir’de göç hikayeleri var. Bu hikayelerin canlandırılması gereken bir müzenin olması kadar doğru bir şey yok. Ama bu müze dolaylı bir biçimde özelleşmiş oldu. Bu müze olur olmaz onu bilemiyorum. Bunun bence o vakıftan alınıp tekrar kamunun eline bırakılmasını sağlamanız lazım. Kamu biz oluruz, büyükşehir olur, kültür müdürlüğü olur. Neresi olursa. Ama mutlaka. Çünkü kamunun kaynağı orası. Özel bir vakfa ayrılması doğru değildir. Şık değildir. Hele hele Cumhurbaşkanı’nın oğlunun yönetici olduğu bir vakfa aktarılması Cumhurbaşkanı’na ayıptır. Cumhurbaşkanı’nın bundan haberi bile yoktur. Ama birileri oraya yaranmak için bu hamleyi yapar. Çok doğru bir şey değildir. Ve Türk Dünyası Vakfı’nın da merkezinin İstanbul’a taşınıyor olması bu işlerin hepsinin gerçekten bir senaryo haline dönüştüğünü gösterir ki, sizlerin buna itiraz edeceğinizi düşünüyorum Eskişehirli meclis üyeleri olarak. Bunun Eskişehir’de kalması sağlanmalıdır. Eskişehirlilerin yönetiminde kalması sağlanmalıdır. Eskişehirli göçmenlerin hatıralarının sergilendiği bir müze haline dönüştürülmesi sağlanmalıdır. Aksi taktirde ben yaptım oldu ile olur ki, bu size zarar verir. AK Parti’ye zarar verir, Cumhurbaşkanı’na zarar verir. Bunu siz düşünürsünüz. Ama dorusunu yapmak objektif olarak yararlı olacaktır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Meltem Karakaş