14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde İYİ Parti Eskişehir 2’inci sıra Milletvekili Adayı ve kurultay delegesi olan Özlem Ayrancı, eşi Hulusi Ayrancı ile birlikte İYİ Parti’den istifa etti. İstifasına ilişkin Eskişehir Net’ten Meltem Karakaş’a konuşan Özlem Ayrancı, Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ettiği gün İYİ Parti’den istifa ettiğini ifade etti.

“BEN KURULTAYDA KORAY BEY’İ DESTEKLEMİŞTİM ZATEN”

Genel seçimlerde İYİ Parti’de milletvekilliği pazarının kurulduğunu söyleyen Ayrancı, “Eşimle beraber istifa ettik. Meral Hanım’ın ziyaretinin olduğu o gün istifa ettim ben. Yani bizim milletvekili adaylığımızda Nebi Bey’in ortaya çıkmasıyla bütün her şey ortaya çıktı. Meral Hanım’ın da niyeti ortaya çıktı. Ne yapmak için geldiği de oraya çıktı. Üst kurul delegeliğim vardı benim. Meral Hanım seçimlerden sonra aday olmayacağını söyleyince ben kurultayda da Koray Bey’i desteklemiştim zaten. Koray Bey’e de kurulan kumpası birebir gördüm, yaşadım. Maalesef öncesinde de para işleri dönünce her şey ortaya çıktı. Milletvekilliği pazarı kuruldu yani partide. Ben kendim yaşadım, gördüm” dedi.

“BENİMLE BİRLİKTE 60’A YAKIN KİŞİ İSTİFA ETTİ”

Kendisiyle birlikte 60’a yakın kişinin istifa ettiğini belirten Ayrancı, “Koray Bey seçilseydi bir değişiklik olurdu. Onu bekledik. O da olmayınca… Geçmiş olsun. Partiyi bunun içinden çıkartamazlar. Milletin gözünde, gönlünde şu anki İYİ Parti, Meral Hanım’ın uyguladığı imaj. İYİ Parti’yi etkileyecektir. Yoksa karşılığı yok. Vatandaşta da yok. Parti tabanında da yok. Parti tabanı hala bir umut bekliyor maalesef ama her gün biraz daha kötü gidiyor. Benimle birlikte 50-60 kişi daha istifa etti. Daha da devam edecek. Meral Hanım’ın görüşmesi, benim istifam da etkili oldu. Beni bekliyorlardı. Devam da edecek” diye konuştu.

“BENİM İSTİFAMI BİLE 3 GÜN SONRA İŞLEMİŞLER”

“Ben siyasetin içinde olmayacağım. Başka bir partide de olmayacağım” diyen Ayrancı, “Böyle bir düşüncem yok farklı bir partiyle vs. Mevcut yönetimdeki arkadaşlara bir masa, sandalye, bir de çaylarını pişirecek biri ve tabelaları olsun yeter. Giden herkesin arkasından iftira kampanyası düzenliyorlar. Niye gitti, nasıl gitti, aman gitme diye eylem, söylem yok. Her gidenin arkasından da düşmandı vb şeyler söylüyorlar. Benim istifamı bile 3 gün sonra işlemişler. O kadar ilgisizler” ifadelerini kullandı. 

Ayrancı konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Başka partiye çalışmadığımı herkes biliyor. Biz olmasaydık yüzde 3’ü de alamazdı. Emine Edizgil, 90 bin oyla yola çıktı. 9 bin oyla geri döndü. Kongreleri, Tepebaşı ve il kongresini onlara kazandıran Hulusi Ayrancı ve Özlem Ayrancı’dır. Bunu da biliyorlar. Geçen seçim de Odunpazarı’nda ne kadar oy aldıysa bu seçimde de aynı oyu aldı. Genel merkezden 1.5 yıl randevu alamadım. Bana randevu vermediler. Verdirmediler daha doğrusu. Eskişehir kamuoyu benim nasıl bir seçim çalışması yürüttüğümü biliyor. Onları da biliyorlar. Nebi Hatipoğlu’na özel programlar yapılıyordu. İl teşkilatı Hatipoğlu’nun sekreterliğini yaptı. Kapalı kapılar arkasında teşviki mesaileri sürüyor. Eskişehir küçük yer. Herkes her şeyi biliyor. Gizli saklı yapmadılar. Meral Akşener’in bu tavrı devam ettikçe, oy öğütücü diyorum ben ona. Partinin oyları her yere gider. Meral Akşener’in yarenliğini yapanlar geçer. Ondan sebeplenecek olanlar geçer. Onun dışında ben partide AK Parti’ye geçiş olacağını düşünmüyorum.”

Kaynak: Meltem Karakaş