Piyasada çeyrek gram ve  yarım gram altın olarak bilinen altın türlerinin yasaklanmasının ardından piyasada dolaşımı ciddi miktarda azalmıştır. Düğün ve nişan gibi organizasyonlarda sıkça kullanılan yarım gram altının yasaklanmasına tepkiler devam ederken yeni bir tedbir kararı daha yolda olabilir.

Ekonomist İslam Memiş ilerleyen tarihlerde gelebilecek yeni tedbir kararı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sdf Altın4

YASAK KARARI GENİŞLİYOR

Halk TV’de yer alan habere göre; gram altının 2.000 TL’yi geçmesinden dolayı vatandaşın özellikle küçük ölçekli birikim veya düğün ile nişan gibi aktivitelerde başvurduğu çeyrek ile yarım gramlık altınların tedavülden kalkışına tepkiler artarken, ekonomist İslam Memiş, ilerleyen süreçte bu yasak kararının genişletilerek 1 gramlık altınları da kapsayabileceğini belirtti.

Politika faizlerini artıran ve bankalara yolladığı talimatlarla TL mevduat faizlerini yukarıya çeken T.C Merkez Bankası, yatırımcıların döviz veya altın ve gümüş gibi emtialardan uzaklaşmasını amaçlasa da enflasyondan dolayı TL’den kaçış devam ediyor.

Özellikle halkın yastık altı olarak bilinen yönteme ilgisi artarken, vatandaşlar yüksek enflasyondan dolayı birikimlerini TL olarak saklamayı tercih etmiyor. Bu yüzden Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca altın üretim işlemlerine dair kısıtlamalara yenilerini ekleyebileceğini vurgulayan Memiş, sektörde bu konuyla ilgili büyük bir rahatsızlık oluştuğunu da belirtti.

BASKININ DEVAM ETMESİ DURUMUNDA

Altın üretimi ve ithalatına dair alınan kararların genişletilmesi beklenirken, Türkiye’de faaliyet yürüten mücevher üreticileri üzerlerinde baskının devam etmesi durumunda mücevher sektöründe kullanılan parçaların ithalatının daha da zor hale geleceğini belirten Memiş, üretimde yeni bir krizin doğması riskine dikkat çekti.

DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Resmi Gazete’de yayımlanan ve döviz tevdiat hesaplarına dair %8 zorunlu karşılık getiren uygulamanın ardından piyasalardan çekilecek likiditeden dolayı mevduat faizlerinin yukarı yönlü artacağını vurgulayan ekonomistler, TL’nin cazibesinin artması durumunda altın ithalatında bazı düşüşlerin yaşanabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi