Meteoroloji saatler öncesinden uyardı: Eskişehir'e yağmur geliyor Meteoroloji saatler öncesinden uyardı: Eskişehir'e yağmur geliyor

TÜGVA Eskişehir İl Temsilciliği; 2-06 Temmuz 2024 tarihleri arasında ‘Gençlik Katılımı ve Yetkilendirme’ konulu Türk-Alman uzman değişimi programının birinci ayağına ev sahipliği yapıyor. Bu önemli etkinlik, Türkiye ile Federal Almanya Cumhuriyeti arasında 1994 yılında imzalanan ‘Gençliğe Yönelik Politikalarda İşbirliği Hakkında Protokol’ çerçevesinde düzenleniyor. Protokol kapsamında her yıl toplanan Türk-Alman Karma Uzmanlar Komisyonu (KUK); 1-4 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda, 2024 yılı faaliyetlerini belirlemiş ve bu çerçevede bir protokol imzalanmıştır.

BİRİNCİ AYAĞI ESKİŞEHİR’DE İKİNCİ AYAĞI ALMANYA’DA

Bu protokolün Ek 3 nolu ekinin 2 ve 3 üncü maddelerine göre; gençlerin katılımı, gönüllü olma, sosyal uyum ile toplumsal katılımını teşvik etmek ve bireysel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla düzenlenecek olan programın birinci ayağı, Eskişehir'de, ikinci ayağı ise Eylül ayında Almanya’da gerçekleştirilecektir. Alman tarafını Federal Bakanlık; IJAB, DSJ, BAGEJSA, DBJR, Hamburg Aile Entegrasyon Dairesi ve Türkiye-Almanya Gençlik Köprüsü (DTJB) temsil ederken, Türk tarafını ise Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Göç İdaresi Başkanlığı temsil etmektedir.

Eskişehir'de gerçekleştirilecek bu program; gençlerin toplumsal katılımını artırmayı, gönüllülük faaliyetlerine katılmalarını teşvik etmeyi ve sosyal uyumlarını desteklemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Türk ve Alman gençlik uzmanları arasında bilgi ve deneyim paylaşımını sağlayarak, iki ülke arasındaki gençlik işbirliğini güçlendirmeyi hedeflemektedir.

“TÜRKİYE’DE SADECE ESKİŞEHİR’İ ZİYARET ETTİLER”

TÜGVA Eskişehir İl Temsilcisi Ramazan Anıl, ‘’Eskişehir'de gerçekleştirilen bu program, verimli ve faydalı geçmektedir. Alman heyeti, Eskişehir TÜGVA’ da fikir alışverişinde bulundular. Bizim modelimizi, Almanya’da uygulamak istiyorlar. Türkiye’de sadece Eskişehir, Eskişehir’de ise sadece TÜGVA Eskişehir İl Temsilciliği’ni ziyaret ettiler’’ dedi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı