Genç Tecrübe: Alper Başoğlu

Alper Başoğlu Kimdir? 1989 yılında Eskişehir’de doğdum. Öğrenim hayatımı yine Eskişehir’de tamamladıktan sonra iş hayatına atıldım. Evli ve bir çocuk babasıyım. 2007 yılında aile işletmemiz olan Moda Giyim mağazalarında satış...

08 Şubat 2021, 14:03
Genç Tecrübe: Alper Başoğlu

Alper Başoğlu Kimdir?

1989 yılında Eskişehir’de doğdum. Öğrenim hayatımı yine Eskişehir’de tamamladıktan sonra iş hayatına atıldım. Evli ve bir çocuk babasıyım. 2007 yılında aile işletmemiz olan Moda Giyim mağazalarında satış pazarlama sorumlusu olarak çalışma hayatıma başladım. Sivil toplum kuruluşları ile tanışmam 2013 yılında başladı. İlk olarak TOBB Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu Üyeliğim ile şehrin ticaret hayatında aktif olan gençler arasına girip tanışma şansım oldu. Yine 2013 yılında ETO 6. Meslek Grubu komite üyeliği görevi yaptım. Babam uzun yıllar ETO Meclis Üyeliği görevi üstlenmişti. Bende ondan öğrendiğim bilgiler ışığında sektörümüz ve meslektaşlarımızı daha iyi yerlere getirebilme amacıyla 2018 yılında yapılan ETO seçimlerinde Meclis Üyesi adayı oldum ama kazanamadım, güzel bir seçim tecrübesi edindim. 2019 yılından bu yana Türk Kızılay Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği görevimi sürdürüyorum.

Şirketiniz hangi alanda faaliyet gösteriyor?

1979 yılında Eskişehir’de kurulan firmamız, ilk yıllarında 40 metrekarelik bir alanda konfeksiyon, ayakkabı ve çocuk giyim satışı üzerine çalışmıştır. 1994 yılında Şair Fuzuli Caddesi’nde ilk şubesini 500 metrekare alana çıkartarak bay ve bayan butik kavramı ile faaliyetlerini hızlandırmıştır. 2014 yılında Şair Fuzuli Caddesi’nde açmış olduğu ikinci mağazasında yepyeni bir dönemin öncüsü olan, şehrimizde ve bölgede lüks perakende mağazacılığını başlatan Moda Giyim Ailesi, Park Matmazel ve Moda Giyim mağazalarında hizmet vermeye devam etmektedir. 2016 yılından bu yana önemli bir gelişme trendi yakalayan Park Matmazel markasının mağaza faaliyetleri hızlanmış Eskişehir’de 2017 yılı itibariyle ithal ve özel üretim bayan abiye-gece giyiminin vazgeçilmezi olmuştur.

İş hayatınız nasıl ilerledi?

Babam Atilla Başoğlu’nun kurduğu firmamız mağazalaşma aşamasını tamamladıktan sonra ilk olarak ağabeyim Gökhan Başoğlu, Moda Giyim mağazamızda çalışma hayatına başladı. Benim firmamıza katılmam ile aklımızda önceden beri olan bayan abiye & gece giyim sektörüne giriş fikrimiz hız kazandı. Hemşerilerimizin abiye ve gece elbisesi almak için İstanbul, Ankara, Bursa gibi kentlere gittiklerini gözlemledim. Araştırmalarımız sonucunda Park Matmazel mağazamızın kuruluş sürecinde aktif rol aldım. Çalışmalarımı yoğunlukla bu mağazamızda sürdürmeye devam ediyorum. Bir yandan hemşerilerimizin alım gücünü, ekonominin nabzını takip ederken bir yandan da modayı takip ediyor, müşterilerimize en uygun hizmeti vermeye çalışıyorum.

Sivil toplum öykünüz nasıl?

2013 yılında ETO 6. Meslek Grubu komite üyeliğim ile ve TOBB Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu üyeliğim ile sivil toplum öyküme adım attım. Genç yaşlarda sektörümüz ve ülkemizin girişimcilik konularında aldığım görevler beni çok heyecanlandırmıştı. Şehrin ve ekonominin nabzını tutmanın en az kendi işimizle ilgilenmek kadar önemli olduğunu anladım. Sadece kendimiz için çalışmayı değil doğup büyüdüğümüz, bize sahip olduklarımızı veren şehrimiz için de çalışmalar yapmaya karar verdim. Sivil toplum hayatımda tecrübelenmeye başladıkça başka kurumlarda ne gibi faydalar sağlayabilirim sorusuna yanıt aradım. 2019 yılında Türk Kızılay Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildim. Hemşerilerimize maddi-manevi yardımcı olmanın mutluluğunu bu görevimde hissettim. İçinde bulunduğumuz zorlu süreçlerde böyle bir görevde olmak beni hem mutlu etti hem de tecrübelenmemi sağladı.

Kişisel ya da kurumsal hedefleriniz nedir?

Yaşadığımız pandemi sürecinin olumsuz etkilediği sektörlerin başında geliyoruz. Düğünlerin ve nişanların ertelenmesi, sokağa çıkma kısıtlamalarının yapılması gibi faktörler mağazalarımızın çalışmasını ciddi derecede etkiledi. Bayan abiye ve gece giyim sektöründe bölgemizin en nitelikli mağazalarından olma hedefimize ulaşma süremizi pandemi uzattı. Şehrimizden ve çevre illerimizden gelen müşterilerimize hizmet kalitemizi yükseltme amacımıza pandemi sonrasında daha kısa sürede ulaşmak için çok çalışacağız. Tabi ki bütün hemşerilerimize sağlık dileğimiz bütün hedeflerimizin ötesinde. İçinde bulunduğum görevde de gördüm ki kendimiz ve çevremizin sağlığını korumamız toplumumuz içinde çok önemli.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@