Bir sigara grubuna daha zam geldi: En ucuzu bu fiyattan satılacak Bir sigara grubuna daha zam geldi: En ucuzu bu fiyattan satılacak

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları devam ederken, Eskişehir’de de Filistin halkına destek açıklamaları ve eylemleri sürüyor. Son olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Meşelik Kampüsü içerisine RİM Filistin Nöbet Çadırı açıldı. Merkez yemekhane önüne toplanan üniversite öğrencileri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile üyeleri, İsrail’in Filistin saldırılarını protesto etti.

“ESOGÜ’DE NÖBETE BAŞLADIK”

RİM Filistin Nöbet Çadırı açılışında konuşan TÜGVA Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Burak Sarman açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sizler de bilirsiniz ki, son günlerde Türkiye ve dünyanın birçok yerinde üniversiteler, katil İsrail'in katliamlarına karşı olarak harekete geçmiş bulunmaktadır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencileri olarak, bu intifada olduğumuzu ve ESOGÜ-RİM Nöbet çadırında şu an itibariyle nöbette olduğumuzu belirtmek isterim. Siz kıymetli basın mensupları aracılığıyla tüm dünyaya haykırarak diyoruz ki: Ey soykırımcı İsrail yönetimi, ey bebek katili Netanyahu, birazdan söyleyeceklerimizle yüreğin titresin, kalplerinize korku dolsun ve ey Filistinli mazlum kardeşlerimiz, ey 2 milyar Müslüman'ın izzetini, şerefini, namusunu üstlenen Hamas'lı, mücahitlerimiz, birazdan söyleyeceğimiz şeyler yüreğinize ferahlık dağıtsın, gücünüzü arttırsın, inancınızı perçinleyin!

“FİLİSTİN'DEKİ SİVİLLERE YÖNELİK ZULÜM VE İŞKENCE İNSANLIĞIN VİCDANINI SARSMAKTADIR”

Dünya genelinde barış ve insan haklarına yönelik tehditlerin arttığı bir dönemde, Filistin'de yaşanan trajik olaylar bizi derinden etkilemektedir. İsrail'in Filistin'deki sivillere yönelik uyguladığı zulüm ve işkence, insanlığın vicdanını sarsmaktadır. Biz, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencileri olarak, bu zulme karşı sessiz kalmayacağımızı ve adaletsizliğe karşı duracağımızı kamuoyuna duyurmak istiyoruz.

“FİLİSTİN HALKI TEMEL İNSAN HAKLARINDAN MAHRUM BIRAKILMAKTADIR”

Filistin halkı yıllardır işgal altında yaşamakta ve temel insan haklarından mahrum bırakılmaktadır. Evleri yıkılmakta, tahrip edilmekte ve masum insanlar keyfi olarak hapsedilmektedir. Bu durum, uluslararası hukuka ve insan haklarına açık bir meydan okumadır. İsrail'in Filistinli sivillere yönelik saldırıları sadece bireysel değil, aynı zamanda kolektif bir cezalandırma taktiğidir ve bu kabul edilemez bir durumdur.

“BU ÇADIR BARIŞ VE ADALET TALEBİMİZİN SEMBOLÜ OLACAK”

Bu sebeple, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencileri olarak, Filistin'deki zulme karşı net bir duruş sergilemek amacıyla bir araya geldik. İnsanlık dışı muameleye karşı sesimizi yükseltmek ve Filistin halkının yanında olduğumuzu göstermek için Rim Nöbet çadırımızı kurduk. Bu çadır, barış ve adalet talebimizin sembolü olacak ve Filistinli kardeşlerimize dayanışmamızı ifade edecektir.”

Kaynak: Meltem Karakaş