‘Sanayi’, ‘havacılık’, ‘demiryolu’ ve ‘turizm’ kenti olarak anılan Eskişehir aynı zamanda  ‘öğrenci kenti’ ve ‘üniversite kenti’ unvanlarını da bünyesinde barındırıyor.  

Türkiye’nin en enerjik ve genç şehirlerinden birisi olan kentte, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi olmak üzere 3 tane devlet üniversitesi bulunuyor.

Anadolu Üniversitesi ile başlayan tıp yolculuğuna Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ile devam eden Eskişehir, tıp eğitimi konusunda ciddi bir altyapıya sahip. Bu alanda yarım asra yaklaşan bir deneyimi var.  

Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte potansiyelini daha da yukarıya taşıyan Eskişehir’in gündemin de ikinci bir tıp fakültesi açılması var. 

Şehir Hastanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulacak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi ile temel tıp bilimleri alanın da hizmet vermesi hedefleniyor.  

Sağlık Bakanlığı ortaklığı ile Şehir Hastaneleri baz alınarak bazı şehirlerde tıp fakülteleri açıldı. Eskişehir’de de buna bir şey düşünülüyor. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Yaşar Bildirici’nin bu yönde bir hedefi ve çalışmaları olduğu biliniyor.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi