Sivas Katliamı’nın 31’inci yıldönümü nedeniyle Eskişehir’de anma yürüyüşü düzenlendi. Hamamyolu Caddesi Yediler Parkı’nda toplanan yüzlerce vatandaş, “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar” sloganlarıyla Ulus Anıtı’na yürüdü. Yürüyüşe CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz ve birçok sivil toplum örgütünün temsilcisi de katıldı.

“TOPLUMSAL HAFIZAMIZ BU KATLİAMI CEZASIZ BIRAKANLARI UNUTMADI”

Yürüyüşün ardından Ulus Anıtı’nda basın açıklamasını okuyan Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Kamer Ali Durur, şu ifadeleri kullandı:

“Toplumsal hafızamızda önemli bir yer tutan 1993 yılı 2 temmuz da Madımak Oteli'nde gerçekleşen katliamın yıldönümünde, kaybettiğimiz canları anmak için bir aradayız. Bu yaşanan katliam bir insanlık suçudur. Ve bu insanlık suçuyla herkesin yüzleşmesi gerekiyor. İnsanlık suçunda zaman aşımı söz konusu olamaz. Toplumsal hafızamız suçluların kim olduğunu, suç ortaklarını ve bu katliamı cezasız bırakanları unutmadı. 

“OTELİN ÖNÜNE ÖNCEDEN BIRAKILAN TAŞLARI UNUTMADIK”

Toplumsal hafızamız Tekbir ve Allah ü Ekber naralarıyla ‘Sivas Aziz Nesin'e mezar olacak’, ‘kahrolsun laiklik’ sloganları ile yürüyenleri unutmadı. Toplumsal hafızamız Madımak Oteli’nin önüne önceden bırakılan taşlarla camları kıran, oteli yakan canileri unutmadı. Madımak oteli yerine valilik ve çarşıdaki dükkânların güvenliğinin sağlanması dışında hiçbir tedbir almayan güvenlik güçlerini ve Madımak Oteli önünde askerlerin geri çekilmesi talimatları verenleri unutmadı. Gazete manşetlerinde "Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz" başlıkları atan ve "Müslüman kamuoyuna" adında dağıtılan bildirileri organize edenleri unutmadı. 

 “BASKIYA VE ZULME KARŞI TÜRKÜLERİMİZLE, ŞİİRLERİMİZLE ÇOĞALMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Sivas'ta katledilen canlarımız yazdıkları kitaplarla, şiirleriyle, çektikleri fotoğraflarla, çizimleriyle, tiyatro oyunlarıyla, besteledikleri ve söyledikleri türkülerle toplumu ve insanlığı daha iyi bir noktaya taşımayı arzulamışlardı. Bilsinler ki Muhlis Akarsu, Nesimi çimen, Hasret Gültekin türküleriyle yaşıyor. Bizler yüzyıllardır baskıya ve zulme karşı türkülerimizle, şiirlerimizle çoğalmaya devam ediyoruz. Sivas'ta semah dönen canlarımızı bizden kopardılar. Bilsinler ki bütün evren semah döner. Yaseminler de açacak Menekşeler de. Şiirlerle anacağız Metin Altıok ve Behçet Aysan'ı, karikatürleriyle Asaf Koçak'ı, Erdal Ayrancı, Metin Atay, İnci Türk, Muhammer Çiçek'i belgeselle, fotoğrafla, tiyatro oyunlarıyla anacağız. Hollanda'dan Sivas'a gelen Carina Thuijs hep aramızda yaşayacak. Menekşe ve Koray Kaya kardeşler hep çocuk kalacaklar. 1993 temmuzun ikisinde yaşanan katliamda sonsuzluğa uğurladığımız canları unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.”

Kaynak: Meltem Karakaş