Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi’nin çağrısıyla Hamamyolu Caddesi’nde basın açıklaması yapıldı. “Emekliyiz haklıyız kazanacağız”, “Emekli maaşı 35 bin net”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Kurtuluş yok tek başına. Ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarını atan emekliler, emekli maaşlarını proteston etti. 

“HER DEFASINDA KRİZİN FATURASI HEP EMEKÇİLERE, EMEKLİLERE KESİLİYOR”

Basın açıklamasını yapan Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı şu ifadeleri kullandı:
“İnsanca yaşam ve taleplerimiz için seçim öncesi alanlardaydık, yine alanlardayız. Mücadelemizi sürdürüyoruz. Artık bu 10 bin lira emekli maaşıyla insanca yaşanamaz. Onun için biz emekliler gıda ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale geldi. Her gün yoksullaşıyoruz. Bu tasarruf genelgesi defalarca yayınlandı. Her defasında krizin faturası hep emekçilere, emeklilere kesiliyor. 

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 35 BİN LİRA NET OLMALI”

İnsanca yaşam ve talepler konusunda isteklerimiz belli. Maaşlarımızın yeniden düzenlenmesi istiyoruz, seyyanen zamların tüm emeklilere uygulanmasını istiyoruz. İntibak yasasının yeniden çıkmasını talep ediyoruz. Bayram ikramiyesinin yılda dört kere en az asgari ücret kadar olmasını istiyoruz. En düşük emekli maaşı en düşük memur maaşına eşitlenmeli. Yani 35 bin lira net olmalı. 3600 ek göstergeden tüm memur emeklilerin yararlanmasını istiyoruz. Emeklilerin sendika kurmaları yönünde tüm engeller kaldırılmalı. Tüm bunlar insanı hak ve taleplerdir. 25 Mayıs’ta bulunduğumuz illerde yürüyüş yapacağız. 25 Mayıs Cumartesi saat 13:00’da tüm emeklileri Adalar’da eşleriyle, çocuklarıyla, torunlarıyla yürüyüşümüze katılmaya davet ediyoruz.” Açıklamanın ardından sendika üyeleri tarafından vatandaşlara bildiri dağıtıldı. 

Kaynak: Meltem Karakaş