Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 9 Haziran 1936 günü trenle İstanbul’dan Ankara’ya giderken Eskişehir’e uğradı ve burada Tayyare Mektebi’ni ziyaret etti. Okulda incelemelerde bulunan ve filoların toplu ve münferit uçuşlarını izleyen Atatürk, burada yaptığı konuşmada havacılığa verdiği önemi bir kez daha dile getirdi:
“Geleceğin en kıymetli silahı, hiç kuşkunuz olmasın, uçaklardır… Bize düşen görev Batı’dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.”
Atatürk’ün Hava Okulu’nu ziyaret etmesinden sadece birkaç saat önce, Sabiha Gökçen de Bursa’dan uçarak Eskişehir’e gelmişti. Sivil pilotluk eğitimini daha önce tamamlayan Sabiha Gökçen, askeri havacılık eğitimine aynı gün Eskişehir’de başladı.
Eskişehir Tayyare Mektebi, Türkiye’nin ilk askeri uçuş okullarından biriydi. Cumhuriyetin kurulmasından sonra askeri havacılığı geliştirmek amacıyla ilk iş olarak Avrupa’ya bir inceleme heyeti gönderilmiş ve Fransız Tayyare Mektebi ile öğrenci yetiştirmek üzere bir anlaşma yapılmıştı. Bununla birlikte 1923 yılında İzmir’de ve 1925 yılında Eskişehir’de uçuş okulları kurulmuştu. İlk mezunlarını Ekim 1925’te veren Eskişehir Tayyare Mektebi’nin “tayyareci zabitler” ve “pilot ve ihtisas gedikli küçük zabitler” olmak üzere iki temel bölümü vardı. Eğitim süresi zabitler için 2 yıl, gedikli küçük zabitler için 11 aydı. 1936-37 yılları arasında Eskişehir Tayyare Mektebi’nde uçuş eğitimi alan Sabiha Gökçen, 11 aylık kısımdan mezun olmuştu


ESKİŞEHİR VALİLİĞİNDEN ANLAMLI PAYLAŞIM

Eskişehir Valiliğinin sosyal medya hesabı üzerinden Atatürk'ün 88 yıl önce yaptığı ziyaret şu sözler ile tekrar hatırlatıldı:

Mustafa Kemal Atatürk, 88 yıl önce bugün, Eskişehir’de TayyareMektebi’nde uçuşları izliyordu.  9Haziran1936

Tayyare Atatürk Paylaşım

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi