Ekonomist Bayram, faizlerin düşüş eğiliminde olduğunu ve Merkez Bankası’nın politikalarının bu durumu etkilediğini belirtti.

Gecelik borç alıp verme faizlerinin gerilemesi durumunda mevduat faizlerinin de bir miktar daha düşebileceğini ifade etti.

Mevduat sahipleri için mevcut faiz oranlarından yararlanmanın son fırsat olduğunu vurgulayan Bayram, uzun vadeli mevduat seçeneklerini değerlendirmeyi önerdi.


FAİZLER DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

Faizlerdeki düşüş eğiliminin likidite bolluğu sebebiyle Merkez Bankası’nın piyasadan depo alım ihalesi ile para çekilmeye başlamış olması olduğunu aktaran Bayram, şu anda bankaların Merkez Bankası’nın ‘zorlamasıyla’ mevduat toplamaya çalışmadığını, fakat KKM’den dönüş hedefinin hala sürdüğünü belirtti.

Politika faizinin yüzde 50 civarında olduğunu belirten Bayram, mevduat faizlerinin de politika faizi çerçevesinde şekillenmesinin ekonomi yönetiminin istediği bir durum olduğunu, Merkez Bankası’nın bankalara gecelik borç alıp verme durumu olduğunu ifade etti. 

Bayram, “Bu faizler üzerinden bir borç alıp verme durumu söz konusu. Bankalar kendi maliyetlerini düşünmek için faizleri geri çekiyor” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası’nın uyguladığı politikalardan ötürü faiz düşüşünün devam edeceğini belirten Bayram, “Enflasyonist ortam devam ederse ve politika faizi yükselirse bu durumda mevduat faizleri de yükselebilir. Şu anda bankalarda yüzde 49 ile yüzde 53 arasında mevduat faizi söz konusu” ifadelerini kullandı.

Faizlerde düşüşün süreceğini belirten Bayram, Merkez Bankası’nın atacağı adımların önemli olduğunu, gecelik borç alıp verme faizleri gerilerse faizlerin bir miktar daha geri gelebileceğini ifade etti.


1 MİLYON TÜRK LİRASI OLAN NE KAZANIYOR?

Bayram, 1 milyon liranın vatandaşlara getirisini açıkladı. Bayram, şu anda 1 milyon TL’nin stopajı düşürülmesinin ardından aylık net getirisi yüzde 50 faiz oranı ve 32 gün vade üzerinden hesaplanırsa, 40 bin TL civarında olduğunu, eğer yüzde 52 faiz oranı üzerinden hesaplanırsa ise net getiri 42 bin TL seviyesinde olduğunu ifade etti.

Şu anda getirilerin 40 bin TL’ye kadar düştüğünü belirten Bayram, bileşik faizden yararlanarak parasını tekrar faizde değerlendirenlerin olduğunu, uzun vadeli bir seçim yapmanın daha mantıklı olduğunu ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi