Levend Hoca, yoğun bakımda çocuklar için yazdı Levend Hoca, yoğun bakımda çocuklar için yazdı

Valilik, emri ile Eskişehir genelinde; dilencilik yapılması, beden ya da ruh bakımından kendini idare edemeyecek kimselerin dilendirilmesi, dilenerek duygu istismarı yapan şahıslardan ve bu suça alet edilen kişilerden; kağıt mendil, su, çiçek veya hizmet satın alınması ve bu kişilere para verilmesi yasaklandı. Bu çerçevede kolluk güçlerince, zabıta birimlerince ve Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan denetim ekiplerince, il genelinde yoğun denetimler yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Mayıs ayında dilencilik yapan 33 şahıs tespit edildi

Eskişehir Valiliği, 1-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılan denetimlere ilişkin detaylı bilgiler paylaştı. Denetimlerde, dilencilik yapan 33 şahıs tespit edilerek, ‘Kabahatler Kanunu' çerçevesinde bu kişilere idari para cezası uygulandı. Elde edilen 5 bin 466 lira dilencilik gelirinin mülkiyeti kamuya geçirildi. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzman meslek memurlarınca, önceki aylardan işlemi devam edilenlerle birlikte 10 kişiye hane ziyareti gerçekleştirilerek, ailelerin ekonomik ve sosyal durumunun tespiti için gerekli çalışmalar yapıldı. Ayrıca, dilencilik yaptığı tespit edilen 28 şahıs, genel sağlık taramalarının yapılması için sağlık kurumlarına sevk edildi. 112 Acil Çağrı Merkezine, dilencilik yapan şahısların bulunduğu yönünde vatandaşlar tarafından 13 ihbar yapıldığı belirtilirken, kolluk birimlerinin ihbarlar doğrultusunda olaylara müdahale ettiği açıklandı.
Eskişehir Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Halkımızın merhamet duygusunun istismar edilerek dilencilik yapılmasına, kendini koruyamayacak durumda olanların dilencilikte kullanılmasına ve bu suretle toplumsal yardımlaşma anlayışının zedelenmesine mâni olmak için ilgili birimlerimizce yürütülen çalışmalara, gerek 112 Acil Çağrı Merkezine ihbarda bulunan gerekse hassasiyet göstererek çalışmalarımıza katkı sunan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı