Eskişehir'de yabancı uyruklu şahıslar 1 genci bıçakladı Eskişehir'de yabancı uyruklu şahıslar 1 genci bıçakladı

Eskişehir Odunpazarı Halk Eğitimi Merkezi, 20 Temmuz Cumartesi günü başlayacak olan Barista Kursu hakkında duyuru yaptı. Kurs detayları şu şekilde:

Kurs Başlangıç Tarihi: 20 Temmuz 2024 (Cumartesi)
Kurs Bitiş Tarihi: 22 Eylül 2024 (Pazar)
Kurs Günleri: Cumartesi ve Pazar
Kurs Saati: 08.30 - 14.20
Kursa katılmak isteyenler, kayıtlarını kurum ziyaret ederek ya da e-devlet üzerinden online olarak yapabilirler.

BARİSTALAR NE İŞ YAPAR?

Baristaların görev ve sorumlulukları, hizmet verdikleri işletmeye göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak baristaların yerine getirmesi gereken görev ve sorumluluklar ise şu şekilde sıralanabilir: Müşterileri, özel veya yeni ürünler hakkında bilgilendirmek, soruları yanıtlamak, sipariş ve ödemeleri kabul etmek,
Sandviç ve unlu mamuller gibi yiyecekleri hazırlamak, kahve çekirdeklerini öğütmek ve karıştırmak,
Kahve menüsünü sunarak ve içeriğini açıklayarak müşterilere hizmet vermek,
Espresso, espresso lungo, caffe latte ve cappuccino vb. kahveleri demleme tekniklerine uygun bir şekilde içime hazırlamak, Kahve çekirdeği ikmalini yenileyerek stokları korumak, Kahve makine ve ekipmanlarında oluşan arızaları gidermek; malzemelerin bakımını ve koruyucu bakımı yapmak, İş yeri standartlarını ve sağlık yönetmeliklerini takip ederek güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak, Kafe ve kahve barı görünümünü korumak ve geliştirmek, Workshop’lara katılarak mesleki bilgisini güncel tutmak, Gıda kalitesini iyileştirmek için demleme yöntemleri, içecek karışımları, yiyecek hazırlama ve sunum teknikleri hakkında bilgi edinmek, Kahve malzemelerini takip etmek, stokları düzenlemek ve gerekli siparişleri vermek, Çalışma alanının temizliğini ve hijyenini sağlamak, Müşterilerle etkili iletişim kurmak, güler yüzle hizmet vermek ve müşteri memnuniyetini sağlamak. Barista çalışma koşulları genel olarak işletmenin türüne bağlı olarak değişir. Bu mesleği icra eden kişiler esnek çalışma saatlerine sahip olabilir. Bu alanda adaylar için istihdam sağlayan işletmeler, kariyer.net üzerinden çeşitli iş ilanları yayınlar. Sen de bu ilanları takip ederek barista maaşları, sahip olunması gereken özellikler gibi konuları inceleyebilir ve niteliklerine uygun olanlara başvuru yapabilirsin."

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi