Tarihi öneme sahip etkinlik, İnsiyatif Merkezi Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Eskişehir Şubesi tarafından düzenlendi. Eskişehir halkının yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin de katıldığı etkinlik, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün 160. yıldönümünü anma ve bu önemli tarihsel olayı geniş kitlelere aktarma amacı taşıyordu.

Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen söyleşi ve panelde, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün tarihi ve kültürel boyutları ele alındı. Katılımcılar, 1864 yılında Rus İmparatorluğu'nun Kafkasya'daki Çerkes halkına yönelik gerçekleştirdiği sürgün ve katliamların insanlık tarihindeki yeri üzerine fikir alışverişinde bulundular.

EsKafDer'in etkinliğe katılımıyla birlikte, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün unutulmaması ve genç nesillere aktarılması gerekliliği vurgulandı. Tarihsel travmaların hatırlanması ve ders çıkarılması gerektiğine dikkat çekildi.
Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği (EsKafder) sosyal medya hesabında söyleşiye dair fotoğrafları şu sözlerle paylaştı:” İnsiyatif Merkezi Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Eskişehir Şubesinin düzenlediği 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü söyleşisine katıldık. Başta İnsiyatif Merkezi Yönetim Kurulu olmak üzere tüm katılımcılara misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederiz.”

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi